Od 13. decembra se u Federaciji BiH primjenjuje Zakon o zabrani pušenja, odnosno, od sutra je zabranjeno pušenje u zatvorenim objektima.
Više se u ugostiteljskim objektima, radnim mjestima, javnom prevozu neće moći pušiti cigarete, nargile, vodene lule, i sve što obuhvaća duhanske i biljne proizvode za pušenje.
Ugostitelji i ugostiteljski objekti su imali šest mjeseci da se prilagode Zakonu koji zabranjuje pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima.
Pušiti se može u objektima koji su površine do 50m2, a u kojem se služi samo piće, a vlasnik odluči da prostor opremi sisterom ventilacije i filtracije zraka, kao i uređajem za mjerenje i prikazivanje podataka o podtlaku.
Za vlasnike objekata većih od 50m2 u kojima se služi samo piće ili se pored pića služi i hrana, Pravilnik predviđa obavezne mjere koji trebaju poduzeti kako bi se osiguralo poštovanje zabrane pušenja.
Mjere, između ostalog, uključuju fizičko odvajanje prostora za pušenje koji ne smije biti manji od 10m2, niti veći od 20 posto ukupne površine prostora, a unutar pušačke zone ne smije biti postavljen šank niti se smije služiti hrana.
Priprema obroka za porodicu nikad nije bila lakša uz sjajne uređaje iz naše ponude. Poručite na Top izbor online shopu
Za objekte manje od 50m2 u kojima se služi hrana i piće, pušenje je u potpunosti zabranjeno.
Pravna lica suočavaju se s kaznom od 2.000 do 5.000 KM, dok odgovorna lica mogu biti kažnjena u rasponu od 300 do 1.000 KM.
Uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo uvela je dežurni telefon, kako bi građani, pravna i fizička lica mogli prijaviti bilo kakve nepravilnosti, odnosno kršenja propisa, čiju primjenu nadzoruju inspekcije.
Foto: Pixabay