ŽIVOT I UMJETNOST

Biće struje: Dobra hidrologija na Bilećkom jezeru

U prvom kvartalu trebali bismo ostvariti naše planove proizvodnje električne energije - rekao je Mitrović

Biće struje: Dobra hidrologija na Bilećkom jezeru

Hidrološka situacija u Bilećkom jezeru značajno se poboljšala zbog nedavnih oborina, a vodostaj je sada četiri metra iznad plana, pa se ove godine očekuju dobri rezultati proizvodnje električne energije, rekao je danas Srni Milan Mitrović, izvršni direktor za upravljanje sustavom u "Hidroelektranama na Trebišnjici" /HET/.
- Ova godina je dobro počela u hidrološkom smislu. Vidjet ćemo što će biti dalje, ali sigurno je da u proljeće ponovno možemo očekivati ​​oborine. U prvom kvartalu trebali bismo ostvariti naše planove proizvodnje električne energije - rekao je Mitrović.

Mitrović je naglasio da je ovo ohrabrujući početak godine, jer je posljednji ciklus oborina oporavio razinu Bilećkog jezera za 18 metara.

"Akumulacija `Bileća` nalazi se na nadmorskoj visini od 385 metara, što je četiri metra iznad plana", rekao je Mitrović.

Rekao je da se očekuje još oborina, te da Bilećko jezero ima dovoljno akumulacijskog prostora da primi svu vodu.

- Trenutni dotoci u akumulaciju `Bileća` su 90 kubnih metara, dok je dotok u akumulaciju `Trebinje` 15 kubnih metara - precizirao je Mitrović, izvještava RTRS.

Mitrović je napomenuo da je ovogodišnji plan proizvodnje u HET-u 1.080 gigavat-sati električne energije.

Podsjetio je da je HET prošle godine, zbog velike suše i loše hidrološke situacije, ipak ispunio rebalansirani plan proizvodnje, koji je bio 30 posto niži od plana predviđenog elektroenergetskom bilansom.

Foto: HET

Štampa
Ocjeni ovaj članak:
Nema ocjena
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.