EKONOMIJA

Revizori potvrdili da Vlada FBiH previše troši, ministar umiruje javnost

Iz Ministarstva finansija reagovali su na izvještaja medija o nalazima federalne revizije koja je utvrdila minus od 534 miliona KM

Revizori potvrdili da Vlada FBiH previše troši, ministar umiruje javnost

Federalni ministarstvo finansija potvrdilo je da je projciorani federalni budžet dodatno porastao u odnosu na planiranih 200 miliona KM, ali navodi da nema prostora za zabrinutost, te da Fedracija BiH uredno izmiruje sve obaveze.

Iz Ministarstva, kojeg vodi Toni Kraljević (HDZ), reagovali su na izvještaja medija o nalazima federalne revizije koja je utvrdila da je za godinu dana Federacija iz plusa od 200 miliona KM u otišla u minus 534 miliona KM. 

U svom izvještaju, federalni revizori iznijeli su ozbiljne kritike na račun Vlade Federacije BiH, posebno ističući manjkavosti u vođenju finansija i upravljanju resursima, što je dovelo do ozbiljnih pitanja o odgovornosti i transparentnosti njenog rada.

Iz Ministarstva podsjećaju kako je Budžet Federacije BiH usvojen 27. januara 2023. godine u ukupnom iznosu od 6,7 milijardi KM, a između ostalog projiciran je i deficit u iznosu od 200 miliona KM.
Prihodovna strana već usvojenog budžeta nije ostvarena u cijelom iznosu čime je projicirani deficit dodatno porastao, a kao razloge iz Federalnog ministarstva navode izostanak uplate prihoda od krajnjih korisnika usljed nemogućnosti servisiranja obaveza po osnovu kredita od JP AC FBiH  u iznosu od 183 miliona KM koje je novi saziv Vlade FBiH, s ciljem stabilizacije poslovanja i omogućavanja novog investicijskog ciklusa, reprogramirao krajem 2023. godine. To je, kako se obrazlaže, rezultiralo nemogućnošću realizacije prodaje potraživanja u iznosu od 100 miliona KM što je također planirano na prihodovnoj strani Budžeta za 2023. godinu.
Također, izostao je planirani primitak po osnovu DPL od Svjetske banke u iznosu od 109 miliona KM, a tu je i izostanak planirane dividende od JP BH Telecom, što je utjecalo na smanjenje prihodovne strane u iznosu od 35 miliona KM.
Navedene stavke u ukupnom zbroju iznose preko 420 miliona KM, što dovoljno govori o značajnom smanjenju prihodovne strane budžeta a na koju Federalno ministarstvo finansija nije moglo utjecati niti je predvidjeti, navodi se. Pri tome treba imati u vidu da je u istom razdoblju dodatno porasla rashodovna strana Budžeta.

Između ostalog, tu su usvojene Izmjene i dopune Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodica s djecom koje su rezultirale dodatnim rastom rashodovne strane i za čiju realizaciju je bilo potrebno osigurati dodatnih 67 miliona KM, potom odluka o vanrednom usklađivanju penzija u postotku od 3,9%, počevši s isplatom od maja 2023. godine, za što će biti potrebno osigurati dodatnih 45,9 miliona KM u tekućoj fiskalnoj godini. Usljed rasta kamatnih stopa u eurozoni, posljedično su rasli izdaci za kamate za preuzete kreditne obaveze u iznosu od 62,9 miliona KM, dok je implementacija Zakona o podršci porodicama sa djecom u FBiH iziskivala dodatna sredstva u iznosu od 15,6 miliona KM.
Za Fond solidarnosti je izdvojeno dodatnih 10 miliona KM čime je ukupno izdvajanje za Fond solidarnosti pri ZZOIR FBiH iznosilo 43,5 miliona KM, što je u usporedbi s prethodnom godinom rast za više od 50% izdvajanja za najosjetljiviju grupu stanovništva.
- Dakle, iz svega navedenog evidentno je da su spomenuti rashodi mogli izazvati značajno veći deficit od realiziranog, a što je Federalno ministarstvo finansija spriječilo korektivnim mjerama na strani rashoda čime je ostvarena ušteda u iznosu od preko 100 miliona KM. Unatoč ostvarenom deficitu, Federalno ministarstvo financija je u zakonskom roku izmirilo sve obveze planirane budžetom a koje su se odnosile na 2023. godinu, navode iz Ministarstva.

Dodaje se da je u ovoj godini, uz poseban naglasak na većoj fiskalnoj odgovornosti vezano za upravljanje dugom, za prvih osam mjeseci ukupno otplaćeno preko 770 miliona KM  stvorenog duga, dok istovremeno novo zaduženje nije prešlo iznos od 342 miliona KM.

- Sve ovo jasno upućuje na činjenicu da Federalno ministarstvo financija uspješno održava finansijsku stabilnost te redovno osigurava isplate iz budžeta. Vrijedi dodati da je planom aktivnosti u ovoj sedmici predviđena isplata u iznosu preko 50 miliona KM na ime redovnog izmirenja obaveza, od čega se najveći dio odnosi na izdvajanja za poljoprivredu, raseljene osobe, te mala i srednja preduzeća i obrtnike, navelo je Ministarstvo.

Podsjećamo da je na nedogovornost u upravljanju javnim finansijama upozorio i MMF.
- Prije otprilike dvije, tri godine, Federacija je bila u boljoj fiskalnoj poziciji, čak su imali suficit. RS je već tada imala deficit.  Prošle godine se situacija promijenila i sada oba entiteta imaju rastuće deficite, fiskalna situacija u cijeloj zemlji se značajno pogoršala,  upozorio je nedavno rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Andreas Tudyka.
- Budući da je inflacija povećala životne troškove, vlade su željele pomoći svojim građanima pa su počele povećavati socijalna davanja. Neke od tih mjera su bile zakonska obaveza, ali neke druge nisu. Obje te vrste izdataka su sada tu, i one neće otići. U međuvremenu, inflacija se smanjila i prihodi sporije rastu, ali izdaci su ostali. S obzirom na to da ne vidimo planove da se sreže potrošnja, vlasti su prisiljene da sve više pozajmljuju, pojasnio je šef MMF-a za BiH.

Foto: Toni Kraljević - Vlada FBiH

 

Štampa
Kategorije: EKONOMIJA
Ocjeni ovaj članak:
Nema ocjena
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.