Vlada Federacija Bosne i Hercegovine povukla je sa predloženog dnevnog reda današnje sjednice Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Prijedlog zakona o građevinskom zemljištu.
Donošenje zakona o građevinskom zemljištu je od izuzetne važnosti ne samo za razvoj lokalnih zajednica već i za poslodavce i privlačenje stranih investitora u ulaganje u lokalne zajednice.
Zakonom se, kako su pojašnjavali iz Vlade, uređuje oblast građevinskog zemljišta, u skladu sa "novim" stvarnim pravom, odnosno načelima i pravilima postavljenim kroz Zakon o stvarnim pravima, što je utvrđena zakonska obaveza.
Kroz osam poglavlja Prijedloga ovog zakona normira se pojam i definicija građevinskog zemljišta, uređuje raspolaganje i upis građevinskog zemljišta u javne registre, način određivanja građevinskog zemljišta. Također se reguliše sticanje i zaštita prava na građevinskom zemljištu, kao i prestanak svojstva javnog dobra i uređenje građevinskog zemljišta.
Propisuju se naknade koje se plaćaju prilikom korištenja građevinskog zemljišta, definišu prava i obaveze jedinica lokalne samouprave i vlasnika jednih spram drugih kada je u pitanju planska izgradnja i privođenje građevinskog zemljišta trajnoj namjeni, te se rješava nadzor nad provođenjem zakona, utvrđuju prekršajne odredbe, a uređuje se i primjena propisa u prelaznom periodu i stupanje zakona na snagu.
Opozicija je uoči sjednice najavila bojkot i pozvala predlagača da povuče zakon.
Kao razlog su naveli da prijedlog sadrži odredbe koje su u suprotnosti s presudom Ustavnog suda o državnoj imovini, kao i da je u nekim dijelovima identičan onima donesenim u Narodnoj skupštini RS, a koje je Ustavni sud već obarao.
Opozicija smatra da su sporne odredbe u članu 4, prema kojima građevinsko zemljište koje je evidentirano kao društveno, državno vlasništvo ili općenarodna imovina, a bez upisanog prava, može biti upisano kao vlasništvo općine na čijem se području nalazi.
“Dokle god se to na državnom nivou ne riješi, ili odlukom visokog predstavnika - ne smije na federalnom nivou regulisati na način kako se želi regulisati: da se dadne na raspolaganje jedinicima lokalne samouprave ili, čak, kantonima”, poručo je Admir Čavalić, zastupnik SBiH u Zastupničkom domu FBiH.
Zakon u ovom obliku nije podržala ni Komisija za lokalnu samoupravu Parlamenta Federacije.
Foto: