Iako je izvoz sladoleda iz BiH u blagom porastu u odnosu na isti period lani, uvoz je u prvih šest mjeseci ove godine dostigao čak 30,79 miliona maraka, što višestruko nadmašuje plasman na strana tržišta.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), od januara do kraja juna ove godine u BiH je uvezeno 4,66 miliona kilograma sladoleda u vrijednosti od 30,79 miliona maraka. U istom periodu lani uvezeno je 4,36 miliona kilograma ovih proizvoda, za šta je izdvojeno 26,91 milion maraka. S druge strane, izvoz sladoleda ove godine dostigao je 543.266 kilograma, čija je vrijednost 3,05 miliona KM, što je značajan rast u odnosu na prošlu godinu kada je izvezeno 233.817 kilograma vrijednosti 1,13 miliona KM.
- Najviše sladoleda ove godine u BiH je stiglo iz Srbije i Hrvatske, zatim Poljske i Italije. Istovremeno najviše sladoleda proizvedenog u BiH plasirano je na tržište Srbije, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Slovenije i Albanije - stoji među podacima UIO.
Načelnica Odjeljenja za prehrambenu industriju u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Brankica Tomaš istakla je za "Glas" da je ove godine potražnja za sladoledom znatno veća, što je direktna posljedica izrazito visokih ljetnih temperatura.
- Jun je bio najtopliji u posljednjih 50 godina, što se svakako odrazilo na navike potrošača, pa je samim tim i potražnja za sladoledom povećana - navela je Tomaševa.
Dodala je da su pojedini trgovački lanci počeli da na tržište plasiraju sladolede pod sopstvenom robnom markom, koji se proizvode u inostranstvu, što je dodatno uticalo na povećanje uvoza ovog proizvoda.
- Kada je riječ o domaćoj industrijskoj proizvodnji sladoleda, ona gotovo da ne postoji. U Centralni registar objekata koji posluju sa hranom upisano je devet proizvođača sladoleda, uglavnom zanatskog tipa, koji sladoled proizvode u okviru svojih slastičarni i prodaju ga u vlastitim objektima - pojasnila je Tomaševa.
Foto: Unsplash