EKONOMIJA

Dobra popunjenost aviolinije Sarajevo–Girona, letovi se nastavljaju

Od početka operacija pa do 31. oktobra ove godine zabilježeno je 21.973 putnika u 140 letova

Dobra popunjenost aviolinije Sarajevo–Girona, letovi se nastavljaju

Direktna avionska linije Sarajevo–Girona će nastaviti s radom tokom zimske sezone, kao i u proljetno-ljetnom periodu 2026. godine.

Ovo je potvrđeno nakon što je delegacija Kantona Sarajevo, predvođena ministrom privrede Zlatkom Mijatovićem, boravila u posjeti Gironi, gdje je upriličen sastanak s potpredsjednicom Vlade Girone Gemmom Geis i potpredsjednikom Turističke organizacije Costa Brava Girona Joanom Planom. 

Direktna veza Sarajevo–Girona, uspostavljena prvi put u 2025. godini, predstavlja historijski iskorak jer je riječ o prvoj direktnoj avio liniji koja povezuje glavni grad Bosne i Hercegovine sa Španijom. Od početka operacija pa do 31. oktobra ove godine zabilježeno je 21.973 putnika u 140 letova, a prosječna popunjenost aviona u julu iznosila je preko 90%, što potvrđuje veliki interes putnika, kako turista, tako i poslovnih putnika.

Ministar Mijatović istakao je da je ova linija mnogo više od avio konekcije:

„Ona predstavlja most saradnje između Girone i Sarajeva i to ekonomski, turistički i kulturni. Nastavljamo raditi na njenom jačanju, jer donosi konkretne koristi građanima, privredi i turističkom sektoru Kantona Sarajevo“.

Ambasadorica Bosne i Hercegovine u Kraljevini Španiji Vesna Andree Zaimović naglasila je da se kroz ovu liniju jasno vidi obostrana namjera za produbljivanje saradnje i povećanje razmjene između dvije zemlje.

Prema zvaničnim podacima Međunarodnog aerodroma Sarajevo, tokom novembra je zabilježen dvomilioniti putnik u ovoj godini, što predstavlja važan pokazatelj rasta aviosaobraćaja i povećane povezanosti Sarajeva s evropskim destinacijama, uključujući i novu liniju Sarajevo–Girona.

Tokom boravka delegacije Kantona Sarajevo predstavljena je turistička ponuda Kantona Sarajevo i održani su sastanci s predstavnicima turističkog i poslovnog sektora Girone i Sarajeva, gdje je istaknuto da ova linija otvara nove mogućnosti za razvoj turizma, privrede, investicija i institucionalne saradnje.

Foto: 

Štampa
Kategorije: EKONOMIJA
Ocjeni ovaj članak:
Nema ocjena
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.