EKONOMIJA

MMF upozorava: Entitetske vlade troše previše

Šefica Misije MMF-a u BiH upozorila na rastuću opasnost od budžetskog deficita i preveliku javnu potrošnju

MMF upozorava: Entitetske vlade troše previše

Međunarodni monetarni fond (MMF) upozorava na rastuću opasnost od budžetskog deficita te se protivi bilo kakvim "ad hoc" povećanjima minimalnih plata.

Alina Iancu, šefica Misije MMF-a u BiH upozorila je danas na konferenciji za novinare u Sarajevu na rastuću opasnost od budžetskog deficita i preveliku javnu potrošnju koji mogu ugroziti održivi razvoj u BiH.

I Republika Srpska i Federacija BiH ponovo bilježe budžetski deficit i to nakon nekoliko godina, te je potrebno ubrzano provođenje reformi koje bi omogućilo da se on postepeno smanji. S tim u vezi MMF ima tri preporuke.

- Prva je ta da se fiskalna održivost mora obnoviti, tako što će biti ograničena tekuća potrošnja, a očuvana potrošnja na investicije. Druga je ta da se vlasti moraju pripremiti i na mogući manjak finansija i nepredviđene situacije u tom smislu.Treća i osnovna preporuka je da se moraju puniti rezerve, a znamo da to zahtijeva vrijeme, naglasila je ona.

-  Rastuće potrebe za financiranjem vlada teško je zadovoljiti. Sada je najvažnije obnoviti fiskalnu održivost i to prije svega hitnim ograničavanjem tekuće potrošnje, a pri tom očuvati investicijska ulaganja, dodala je.

Upitana da prokomentariše minimalne plate, te povećanje minimalca u Federaciji BiH, Iancu je navela da je FBiH već u januaru ove godine povećala najnižu platu u skladu sa formulom koja je predviđena zakonom, te da MMF to podržava.

- Nadalje, mi zaista savjetujemo i protiv smo bilo kakvih ad hoc povećanja minimalne plate i savjetujemo da se sva buduća povećanja plata pažljivo procjene, u smislu mogućih posljedica na povećanje cijena, zaposlenje i konkurenciju, rekla je Iancu.

Procjene MMF-a su da da će bruto domaći proizvod (BDP) BiH sa 1,8 odsto koliko je iznosio u prošloj godini, porasti na 2,5 posto odsto u ovoj godini.Ohrabrujuće je i to što inflacija u BiH nastavlja opadati pa bi ona sa 6.1 posto u 2023. sada trebala biti prepolovljena na tri posto.

Foto: Alina Iancu

 

Štampa
Kategorije: EKONOMIJA
Ocjeni ovaj članak:
Nema ocjena
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.