Iako je Vladinom uredbom s početkom ove godine opterećenje poslodavaca u Federaciji BiH na minimalnoj plati povećano za 61,5 posto, nije došlo do razmjerno velikog povećanja prosječne plate u Federaciji BiH, izvještava Indikator.ba.
Prema podacima Zavoda za statistiku Federacije BiH, prosječna neto plata u februaru 2024. godine bila je 1.525 KM i povećana je za 97 KM ili za 6,8 posto u odnosu na prosječnu platu isplaćenu u decembru 2024. godine, kada je bila 1.428 KM.
Istovremeno, u istom procentu povećana je bruto plata koja je u februaru bila 2.380 KM, a u decembru 2024. godine bila je 2.231 KM.
Prema podacima s kojima se baratalo u javnosti, oko 240.000 radnika u FBiH primalo je prije donošenja Vladine uredbe platu manju od 1.000 KM, što je oko 43,5 posto od ukupnog broja zaposlenih.
Iako je za zaključke o tome zašto rast prosječne plate nije veći, potrebna podrobnija analiza i duži period posmatranja, jedan od zaključaka koji se logično nameće jeste da značajan dio poslodavaca nije pristupio lineranom povećanju plaća radnicima, nego da je rast prosječne plaće uglavnom posljedica povećanja najniže plaće sa 619 KM na 1.000 KM.
Tome trebati u obzir i činjenicu da naknada za topli obrok više nije obavezna i nema karakter plaće, što u konačnici umanjuje radničku platu.
Ako se k tome uzme u obzir da je minimalna plata povećala inflaciju, a što je potvrdila i Centralna banka BiH, uz sve navedeno postavlja se pitanje stvarnih efekata mjere Vlade FBiH na lična primanja i standard radnika, iako je to navodila kao osnovni motiv.
Studija "Percepcije poslodavaca o minimalnoj plati u FBiH - ekonomske posljedice i izazovi" koju su napravili Admir Čavalić, Damir Bećirović, Dino Arnaut, Ema Mustajbašić Burić i Faruk Hadžić pokazala je da čak 85 odsto ispitanika odluku Vlade FBiH smatra veoma lošom, a kumulativno čak 95,8 odsto ispitanika ima negativan stav o tome.
Samo 1,1 odsto smatra da je ova odluka veoma dobra.
Na pitanje "Da li zbog odluke Vlade FBiH razmišljaju o zatvranju preduzeća", više od polovine ispitanika (57 odsto) je odgovorilo da razmišlja. Pri tome, kod mikro preduzeća je taj procenat daleko veći (66,2 odsto) u odnosu na druge kategorije.
Najmanji stepen slaganja ispitanici su pokazali u vezi sa tvrdnjom "Zbog odluke Vlade FBiH ćemo svim radnicima linearno povećati platu ove godine".
Posljednji navedeni nalaz iz istraživanja potvrđuje da postoje razlike među poslodavcima u mogućnosti da srazmjerno rastu minimalne plaće povećaju plaće i ostalim radnicima. U principu istraživanje je pokazalo značajne razlike između velikih preduzeća i ostalih posmatranih kategorija, kod potonjih je percepcija prema povećanju plata negativnija.
Foto: CBBiH