Očekuje se da će Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EP BiH) do kraja ove godine poslovati s velikim gubitkom, poručeno je nakon što je ovo preduzeće jučer posjetio ministar energije, rudarstva i industrije Federacije Bosne i Hercegovine Vedran Lakić (SDP).
Ovo je u suprotnosti sa onim što su nedavno izjavili iz Elektroprivrede BiH kao reakciju na komentare o negativnom rezultatu na polugodištu od 24,5 miliona KM, kada su utvrdili da će kompanija ostvariti dobit veću od 100 miliona KM.
Kako su saopćili iz Vlade FBiH, Lakić se sastao s upravom EP BiH na čelu s v.d. generalnog direktora Sanelom Buljubašićem kako bi razgovarao o izazovima EP BiH i, kako je naglašeno, teškoj i nezavidnoj situaciji u poslovanju ove kompanije.
Očekivanja su da će ovo preduzeće na kraju godine poslovati s velikim gubitkom, za šta je potrebno iznaći općeprihvatljiva rješenja za EP BiH i krajnje kupce struje. U saopćenju entitetske vlade nije precizirano koliki bi taj gubitak mogao biti i koji su razlozi za očekivanje velikog gubitka.
- Smanjeni stepen realizacije proizvodnje u rudnicima u odnosu na prethodne godine, rast cijena opreme i ostali troškovi direktno utiču i na rad ove kompanije, a posjeta Elektroprivredi je dokaz da je posvećenost Ministarstva maksimalna i da zajedno želimo da pronađemo načine kako prevazići trenutnu situaciju, a da svi budu zadovoljni, kazao je Lakić, naglasivši da je pred Elektroprivredom veoma izazovan period.
Iz Elektroprivredee BiH su nedavno stizala sasvim suprotna uvjeravanja.
Objašnjavajući razloga za veliki gubitak u prvoj polovini godine ustvrdili su da su čuvali depoe uglja te dodatno nabavljali ugalj, kako bi poštedjeli akumulacije, usljed čega su, kako je navedeno, imali više od pola miliona tona uglja na depoima (prepuni depoi) i pune akumulacije na Neretvi.
– To ako pretvorimo u energiju je oko 650GWh energije ili 650000MWh. Zašto smo to radili? Zato jer je planiramo proizvesti i prodati u četvrtom kvartalu (septembar-decembar) kada su cijene znatno veće. Da smo to prodavali u prethodnom periodu po znatno nižim cijenama (prosjek 80 eura za megavat struje) ostvarili bi prihod od 52 miliona eura i naš poslovni rezultat bi srazmjerno ovom iznosu bio veći i pozitivniji (ne treba zaboraviti da je svaka tona uglja plaćena i deponirana i nije potrošena). Mi smo se odlučili da tu energiju prodajemo u četvrtom kvartalu po znatno većim cijenama (trenutna prosječna cijena je 140 eura po megavatu) tako da očekujemo prihod od 91 milion eura što je za 39 miliona eura više – kazali su, te dodali kako očekuju da poslovni rezultat EPBiH biti na kraju godine rekordan, odnosno veći od 100 miliona KM dobiti.
Foto: EP BiH