KOMPANIJE I TRŽIŠTA

Firma nLogic radi studiju za solarne elektrane duž Koridora Vc

Studija treba ispitati tehnologije i predložiti rješenja za solarne elektrane na postojećim i budućim dionicama koridora Vc

Firma nLogic radi studiju za solarne elektrane duž Koridora Vc

Konsulantska kompanija nLogic iz Sarajeva izradit će studiju o mogućnostima izgradnje solarnih elektrana duž koridora Vc.

Ova kompanija pobijedila je na tenderu koji je početkom novembra prošle godine raspisalo Javno preduzeće Autoceste FBiH, a prihvaćena cijena  iznosi 27.670 KM sa PDV-om.

Prema javnom pozivu,  procijenjena vrijednost nabavke  je146.260 KM sa obračunatim PDV-om. Zanimljivo je da je prvobitna ponuda nLogica je iznosila 145.665 KM sa PDV-om, ali je tokom e-aukcije snižena za 81 posto i na kraju prihvaćena kao najpovoljnija.

U konkurenciji za posao bili su i grupa ponuđača Ecoplan Mostar i HKP Consulting,  Zagrebinspekt Mostar i Institut IG Banjaluka i IPSA Institut Sarajevo i Elektrocentar Petej Tuzla, dok je ponuda Saraj Inženjeringa iz Sarajeva odbačena kao nepravilna.

Javno preduzeće Autoceste Federacije BiH planira postaviti solarne panele duž autoputa i proizvoditi električnu energiju za vlastitu potrošnju. To je pionirski korak za regiju Jugoistočne Europe, kojem je prethodio sličan potez slovenske kompanije za upravljanje cestama u julu.

Kako navode iz Autocesta FBiH, glavni pokretač projekta je činjenica da cijene električne energije imaju uzlazni trend, dok je solarna energija jedan od najjeftinijih energenata.

S obzirom da instalacija PV sistema zahtijeva velike površine, a najbolje rezultate daje ako se radi u blizini mjesta potrošnje, studija treba ispitati tehnologije i predložiti rješenja za solarne elektrane na postojećim i budućim dionicama koridora Vc, navelo je preduzeće.

Prema podacima iz 2019. godine, potrošnja električne energije na koridoru Vc bila je oko 8.500 MWh uz godišnji račun od oko 1,5 miliona KM.

Autoceste FBiH ističu da bi korištenje solarnih panela moglo pretvoriti ceste u ogromne generatore energije. Nekoliko projekata u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj već je pokazalo da se fotonaponski sistemi mogu koristiti za proizvodnju električne energije za odmorišta, ceste i tunele.

Veliki potencijal za proizvodnju električne energije imaju fotonaponski sistemu na zvučnim barijerama, odlagališta iskopanog materijala od cestogradnje te zemljište koje nije predviđeno za izgradnju autoceste.

Studija bi također trebala ispitati slučaj postavljanja punjača za električna vozila i osnivanje energetske zadruge na koridoru Vc, kažu u preduzeću.

Foto: Koridor Vc - Autoceste FBiH

Štampa
Ocjeni ovaj članak:
Nema ocjena
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.