U srcu Hercegovine, u mostarskom naselju Kruševu, uz saobraćajnicu koja vodi prema Čitluku, u tvornicu za preradu paradajza tvrtke Marinada svakodnevno dolazi i najsavremenija oprema putem koje će se, doznaje Večernji list, već u augustuprerađivati industrijski paradajz čiji je urod procijenjen na 4000 tona. O tehnološkom dosegu nove opreme govori i podatak kako, primjerice, pogon za sušenje može osušiti osam tona paradajza za četiri sata. Prekjučer je pak tvornicu posjetio i mostarski gradonačelnik Mario Kordić, koji se uvjerio u stepen radova unutar samog objekta.
Kompletnu opremu, odnosno pogone i linije, Marinada d. o. o. je naručila u Republici Hrvatskoj. Glavni isporučitelji opreme su Sinitech Industries d. o. o. Sisak i Euclid d. o. o. Vinkovci. U tvornici će biti instalirano sedam pogona i linija. Prekjuče je završeno montiranje prvog pogona za sušenje voća, povrća i začinskog bilja koji je izvela vinkovačka tvrtka na čelu s mr. sc. Miroslavom Žakulom, dipl. ing. mašinstva kojemu je Glavni odbor Hrvatskog energetskog društva Zaklade "Hrvoje Požar" dodijelilo nagradu "Hrvoje Požar" za realizirani projekt racionalnog gospodarenja energijom. Ovo je važno naglasiti jer je pogon koji je osmislio Žakula, a Marinada ga nabavila, ekološki prihvatljiva linija za sušenje i preradu na bazi čistih tehnologija koje štite vode i zrak te štede energiju.
Ostalih šest pogona koji će se montirati do kraja augusta proizvodit će i pakirati koncentrat rajčice, sušenu rajčicu u maslinovom ulju različitim pakiranjima, gotove proizvode na bazi koncentrata paradajza u različitim pakiranjima, gotove proizvode na bazi sušene mljevene paprike u različitim pakiranjima, pelat u limenci u različitim pakiranjima, sjeckani paradajz u limenci u različitim pakiranjima. Također, bit će moguća proizvodnja džemova, marmelada, ajvara, raznog kiselog programa, programa za salate itd.
I dok se tvornica u srcu Hercegovine priprema za početak rada, već nekoliko sezona na obližnjim kraškim poljima brojni poljoprivrednici u kooperaciji s Marinadom rade na uzgoju industrijskog paradajza i rog-paprike, a do sada su, služeći se najmodernijim poljoprivrednim tehnologijama, proizveli 10.000 tona povrća te ih je Marinada u okvirima ugovora s tvrtkom Podravka d. d. izvezla u Republiku Hrvatsku u preradne pogone iste tvrtke.
Ove godine očekivanja su kako će prinosi industrijske rajčice biti 4000 tona, a paprike 1000 tona, a pritom treba svakako podsjetiti kako će se cjelokupna količina paradajza prerađivati u novoj tvornici nadomak Mostara, dok će paprika ići u izvoz. Doznajemo i kako se svi procesi na polju obavljaju koristeći najsavremenije tehnologije, pa čak i satelitsko navođenje, a to se može zahvaliti i svakodnevnoj vezi Marinadina tima na čelu s Marinadinim direktorom proizvodnje, magistrom agronomije Antoniom Ćorićem, s istarskim i talijanskim proizvođačima, agronomima i tehnolozima.
Foto: Pixabay