U industrijskom krajoliku Bosne i Hercegovine jedna se tvrtka ističe: GAT. Specijaliziran za proizvodnju dijelova za zrakoplovstvo, motocikle, automobilsku industriju, rasvjetu, mjernu tehnologiju i medicinsku industriju, GAT je izrezao nišu za sebe. Uz stručnost u računalno numeričkom upravljanju (CNC) glodanju, CNC tokarenju i zaštiti površine, usvojio je pristup orijentiran na izvoz, isporučujući svoje specijalizirane proizvode u razne zemlje EU.
S radnom snagom od 125 predanih zaposlenika, od kojih su 22 posto žene, GAT se ponosi svojim rodno uključenim top menadžment timom, koji je 50 posto žena. Međutim, GAT nije samo raznolikost, već kvaliteta, učinkovitost i inovacija.
GAT je prešao dug put od skromnih početaka sa samo jednim rabljenim strojem. Danas se tvrtka može pohvaliti flotom od oko 30 vrhunskih strojeva za obradu metala za izradu vrhunskih aluminijskih dijelova. Međutim, GAT je prepoznao ključnu prazninu u svojim strojevima: nepostojanje CNC stroja koji može raditi velikom brzinom, precizno i autonomno.
Odlučan zadržati svoju vodeću poziciju na tržištu, GAT je donio stratešku odluku. Investirao je u novi CNC tokarski stroj, što su pomogli EBRD i Europska unija (EU) u okviru programa Go Digital in BiH. Investicija ne samo da omogućuje autonomni rad noću, već i povećava proizvodni kapacitet i otvara vrata novim tržišnim mogućnostima.
"Ova strateška investicija za nas je prekretnica“, objašnjava direktor kompanije Almir Gvožđar. "Pojednostavit će proizvodne procese, podići kvalitetu proizvoda, omogućiti isporuku točno na vrijeme i potaknuti automatizaciju proizvodnje. Prihvaćanje automatizacije i digitalizacije ojačalo je našu konkurentnost, potičući kontinuirani rast prometa i plaća zaposlenika. Prihvaćanje automatizacije i digitalizacije ne odnosi se samo na budućnost, radi se o tome da ostanemo naprijed u sadašnjosti."
Novonabavljeni stroj može se spojiti na centralnu baznu jedinicu i sustav praćenja rada u stvarnom vremenu, čime tvrtka može pratiti njegov rad 24 sata dnevno, čime se optimizira proizvodni proces. Uz to, digitalne informacije koje isporučuje stroj rezultiraju manjim i kraćim zastojima.
GAT-ova obveza tu ne završava. Kao upravitelj okoliša, prioritet daje održivosti u svim aspektima svog poslovanja. Nova investicija nije samo rast poslovanja, već i doprinos zaštiti okoliša smanjenjem otpada u proizvodnom procesu.
Manuela Naessl, čelnica EBRD-a za Bosnu i Hercegovinu, istaknula je vitalnu ulogu digitalne transformacije, rekavši: "Digitalizacija je od vitalnog značaja za mala i srednja poduzeća (MSP), omogućavajući povećanu učinkovitost, poboljšanu konkurentnost, prošireni tržišni doseg, bolje korisničko iskustvo , pristup vrijednim uvidima u podatke i povećanu otpornost u današnjem brzom poslovnom okruženju. Naše pružanje financijske potpore ima za cilj potaknuti lokalna poduzeća da prihvate digitalizaciju i automatizaciju, a drago nam je što možemo svjedočiti pozitivnom utjecaju naše pomoći na brojna mala i srednja poduzeća u Bosni. i Hercegovine.”
Primarni cilj programa Go Digital in Bosnia and Herzegovina je pružiti financijsku potporu – zajedno s lokalnim partnerskim financijskim institucijama (ProCredit Bank, UniCredit Bank, Raiffeisen Bank, Intesa Sanpaolo Bank i Sparkasse Bank) – malim i srednjim poduzećima kako bi se poboljšala njihova konkurentnost i pomogla usklađuju sa standardima EU. Istodobno, program nastoji potaknuti integraciju automatizacije i digitalizacije u poslovne tijekove olakšavanjem ulaganja u digitalnu infrastrukturu.
Program vodi EBRD, uz potporu EU, koja daje bespovratna sredstva za ulaganja do 15 posto iznosa kredita.
Foto. EBRD