Sa aerodroma u Urumćiju, u kineskoj provinciji Sinđiang, otpremljen je prvi kargo avion ka aerodromu Konstantin Veliki u Nišu, čime je otvoreno novo poglavlje u saradnji Narodne Republike Kine i Republike Srbije.
Očekuje se da će ova kargo linija imati frekvenciju od dva leta nedjeljno, što predstavlja šansu i za izvoznike iz Srbije i regiona, čineći im tržište Kine i centralne Azije značajno dostupnijim za dostavu robe u najkraćem tranzitnom vremenu. Srpski izvoznici su time u izuzetno povoljnom položaju, imajući u vidu aktuelni ugovor o slobodnoj trgovini između Republike Srbije i Narodne Republike Kine.
U isto vrijeme, ovaj let simbolično je označio početak strateške saradnje između kompanije Xinjiang Airport Group iz Kine i Aerodroma Srbije, ozvaničene potpisivanjem Ugovora o saradnji na ceremoniji održanoj u Kini.
- Ugovor koji smo potpisali rezultat je višemjesečnog rada i napora da od aerodroma u Nišu napravimo cargo hub koji će opsluživati cio region Balkana. Posebna zahvalnost ide i kolegama iz logističke kompanije Transfera, uz čiju podršku realizacija ove inicijative ne bi bila moguća, izjavio je Mihajlo Zdravković, direktor Aerodroma Srbije.
Ceremoniji otvaranja nove avio-kargo linije prisustvovao je i Nikola Bogojević, direktor operacija za tržište Azije u kompaniji Transfera.
- Srećni smo što je naše idejno rješenje – aerodrom Niš kao regionalni kargo centar, naišlo na ovakav prijem od strane oba aerodroma. Takođe, moramo napomenuti da je ovo rezultat zajedničkog rada Transfere i našeg partnera u Kini, koji je obezbijedio značajnu podršku ovoj inicijativi. Sigurni smo da na ovaj način obezbjeđujemo kraće tranzitno vrijeme za pošiljke koje idu iz Kine ka Srbiji i zemljama u regionu, a već imamo u planu dodatne optimizacije procesa koje će značajno poboljšati korisničko iskustvo primaoca pošiljke, istakao je Bogojević.
Grad Urumći, koji se nalazi u zapadnoj kineskoj provinciji Sinđiang je vijekovima važio za bitnu tačku na Putu svile, odakle su trgovački karavani, natovareni raznom robom, kretali putem Evrope. Danas, zahvaljujući inicijativi Pojas i put, strateška važnost Urumćija nastavlja da živi kroz savremeni Put svile koji sada uključuje željezničke i avionske rute.
Foto: Transfera