Za projektovanje i izgradnju obilaznice oko Budve duge osam kilometara, odnosno brze saobraćajnice od Markovića do Lastve Grbaljske, ponude su stigle od dva konzorcijuma i jedne kompanije - a za ovaj posao traže od 206 miliona do 237 miliona eura.
To piše u ponudama koje je "Monteput" otvorio 27. februara, pišu “Vijesti”.
Kineski konzorcijum koji čine “China Civil Engineering Construction Corporation”, “CRCC International Engineering Consulting” je ponudio 206.611.079 eura sa PDV-om, dok su im podugovarači sarajevski “Design & QC” i “Euro-Asfalt”.
Kompanija “China Construction fifth Engineering Division Corporation Limited” je samostalno ponudila 231.096.152 eura sa PDV-om.
Konzorcijum koji čine kotorski “Briv Construction”, “Herc gradnja” i “Hering” iz Bosne i Hercegovine, kao i “IPSA Institut” i “Shadong Foreign Economical & Tehnical Cooperation” ponudio je 237.471.019 eura sa PDV-om.
Tender za ovaj posao je raspisan krajem oktobra prošle godine, a trajao je do kraja februara, dok mu je procijenjena vrijednost 237.483.999 eura. Izabrani izvođač će imati gotovo šest i po godina da uradi posao, od čega pola godine da definiše trasu, četiri za glavni projekat i građevinske radove, uz dvije godine za otklanjanje nedostataka.
"Monteput" je o budžetu za ovu godinu opredijelio 30 miliona eura za obilaznicu Budve.
Brza saobraćajnica duž crnogorskog primorja počinje kod petlje u mjestu Markovići, a ide do petlje u Lastvi Grbaljskoj, dok se gradi s ciljem smanjenja ljetnjih saobraćajnih gužvi. Ova dionica će u Lastvi Grbaljskoj imati bazu za održavanje, vatrogasni dom i centar za kontrolu i upravljanje, dok je na tamošnjoj petlji planirana naplata putarine. Ističe se da naplate u mjestu Markovići neće biti jer bi rampa izazivala gužvu.
Na ovoj trasi su projektovana četiri mosta ukupne dužine oko 1,4 kilometra, dok su planirana i dva dvocijevna tunela duga 4,3 kilometara.
Foto: Pixabay