Od 1. jula u Federaciji BiH počinje primjena izmjena Zakona o doprinosima, stopa na teret poslodavca se smanjuje. Hoće li radnici osjetiti korist? Što je sa fiskalizacijom? Najavljuje se i novi val reformi, kao i ponovno povećanje minimalne plaće.
Da je porez na dobit od 10% prihvatljiv, potvrdila je Snježana Kopruner, članica Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH.
"Da bismo mi mogli finansirati penzioni fond nedostaje nam oko 150.000 radnika. Neko bi trebao otvoriti tih 150.000 radnih mjesta - ko je to? To su poslodavci. Time sam htjela reći da je taj porez na dobit, koji je 10%, po meni sasvim uredu i ne bi ga trebalo dirati. Trebalo bi gledati samo porez na dividendu da se to oporezuje“, objasnila je Kopruner, te dodala kako treba biti "atraktivno drugima da ulažu i da otvore ta radna mjesta, jer nikako nećemo moći isfinansirati penzioni fond".
Belmin Zukan, zastupnik SDP-a u Parlamentu FBiH je rekao da u Federaciji BiH ima oko 545.000 zaposlenih, te da je fluktuacija u ovom trenutku manja od 1% zaposlenih u ukupnom broju - u negativnom smislu. Objasnio je kako Federaciju u narednom periodu očekuje Zakon o fiskalizaciji transakcija za koji je javna rasprava završena u maju.
"Postoji neki značajan broj prijedloga koji su došli kroz tu javnu raspravu. Nedavno je došao jedan prijedlog od sindikata. Potrebno je sve to što je moguće inkorporirati u taj zakon - da zaista uđe u zakon", kazao je Zukan.
Ono što se navodi kao zamjerka zakona jeste fiskaliziranje tradicionalnih zanata, nastavlja Zukan:
"Usvojili smo jedan zakon kojeg je predložio kolega Batalović u parlamentu kada smo razmatrali nacrt tog zakona. Taj zakon će veoma brzo doći pred zastupnike i ideja je da se pokuša testna primjena tog zakona u posljednjem kvartalu ove godine. Naravno, ono što je već kolega Purić najavio je da idemo sa smanjenjima od 5% kako bismo ukupnu stopu doprinosa sveli na neki 31%. Mislim da će onda ovo što gospođa Kopruner govori imati smisla - da podignemo stopu za dividende i na način da zaista bude veći porez na dobit i dividendu u odnosu na porez na rad. Time ćemo izbjeći značajan dio crnog tržišta“, izvještava federalna.ba.
Kazujući o broju zaposlenih i promjenama koje karakterišu te varijacije, Amir Purić, zastupnik NS-a u Parlamentu FBiH, je objasnio: "Imamo tendencije i trendove koji su otprilike jasni. Svake godine u januaru i februaru imamo pad broja zaposlenih. I opet u julu i augustu, nekad i junu također. I to je najviše zbog sektora obrazovanja kada veliki broj ljudi prekine radni odnos, pa nastavlja u septembru. Tako svake godine imamo najveći broj zaposlenih u novembru - novembar je taj mjesec kada je najveći broj zaposlenih u Federaciji. Ja bih zato pričekao novembar da vidimo koji će biti tada odnos. Tačno je da sad imamo dvije hiljade recimo manje nego u istom mjesecu prošle godine. Ali je to bilo i za očekivati. Ja sam očekivao čak veći pad broja zaposlenih kada je donijeta odluka Vlade“.