POLITIKA I DRUŠTVO

Nema podrške za lica i kompanije sa crne liste

I Vlada RS rezervisana prema prijedlogu za dopunu Zakona o unutrašnjem platnom prometu

Nema podrške za lica i kompanije sa crne liste

Zora Vidović, ministar finansija Republike Srpske, istakla je da je odluka banaka da zatvore računa osobama sa OFAC-ove liste, kao i da ne dozvole da otvore nove, napravilo veliku štetu za fizička i pravna lica i da se mora zakonski riješiti da se više nikada ne ugasi račun bilo kojeg pojedinca preko kojeg on prima lični dohodak.
"Mi sada radimo zakon o platnom prometu i on mora biti svobuhvatan", rekla je Vidovićeva.

Navela je da je Vlada Republike Srpske izrazila rezervu prema inicijativi kojom se traži da banke više ne mogu odbiti da otvore račun osobama koje se nalaze na crnoj listi zato što je u njoj navedeno da bi Agencija za bankarstvo Srpske mogla da uzme na sebe utvrđivanje rizika.

"To nikako nije dobro i ne može biti zato što je Agencija kontrolni organ banaka i ona ne može preuzimati rizike", rekla je Vidovićeva, te naglasila da se mora donijeti rješenje kojim će se zaštititi fizička lica i njihovi bankovni računi.

U Naradnoj skupštini Republike Srpske u utorak je vođena rasprava o dopunama Zakona o unutrašnjem platnom prometu povodom građanske inifijative u kojoj je prikupljeno oko 9.000 potpisa za omogućavanje osobama i pravnim licima otvaranja računa u bankama.

Bojan Vujić, predsjednik inicijativnog odbora za dopune Zakona o unutrašnjem platnom prometu, kazao je da je inicijativa pokrenuta za ovo pitanje jer su izostale reakcije Agencije za bankarstvo RS i drugih institucija i tako udareno na osnovna prava tih ljudi.

Mirjana Orašanin, poslanik u Klubu SDS-a u NS RS, istakla da je da nema ništa protiv ovoga, ali da je očigledno zakon pisan za firme bliske vlasti.

“Treba naći banku koja će obavljati unutrašnji platni promet za sankcionisana lica, i to treba regulisati u članu 10. Tražićemo da Agencija za bankarstvo da svoje mišljenje na ovaj nacrt zakona jer ga u inicijativi nema“, rekla je Orašanin.

Đorđe Vučinić, poslanik u Klubu Za pravdu i red, rekao je da su građanske inicijative uvijek dobrodošle, ali da se iza ovog nacrta krije politika i da nema nekih građanskih pobuda.

"Ovaj zakon se već zove Prointer zakon. Ovim se pokušava zaobići međunarodna intervencija, banke treba da se prisile da rade sa sankcionisanim licima, pa se postavlja pitanje da li je to dobro rješenje. Ovdje su predlagači naružili Agenciju za bankarstvo RS. Imamo situaciju da banke funkcionišu po međunarodnim pravilima i regulatorima i postoji veliki rizik od nekih blokada ako se ovo usvoji, pa se pitam kako mislite da natjerate banke da na ovaj način rade.", naveo je Vučinić.

Iz PDP su se najviše osvrnuli na to da ni Vlada Srpske nije javno podržala nacrt dopuna ovog zakona.

"Imam besplatan savjet za predlagača, da se predloži zakon kojim će biti zabranjeno da se ljudima sa crne liste otvori račun. Jer smo imali situaciju da se nakon bilo kojeg usvojenog zakona u NS RS radi suprotno, odnosno da se ne primjenjuju. Da li vi sad želite da se ovdje donese još jedan zakon koji se neće primijeniti?", pitao je Bojan Kresojević, poslanik u Klubu PDP-a.

Foto: Pixabay

Štampa
Ocjeni ovaj članak:
Nema ocjena
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.