Na prijedlog predsjedateljice, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici zadužilo je danas Agenciju za sigurnost hrane BiH da pripremi i dostavi informaciju o sigurnosti mineralnih voda i gaziranih napitaka na tržištu Bosne i Hercegovine.
Ovo je uslijedilo nakon pojedinačnih slučajeva trovanja u susjednoj Republici Hrvatskoj, gdje su s tržišta povučeni određeni proizvodi.
Prethodno je Vijeće ministara BiH usmeno upoznato kako je Agencija za sigurnost hrane BiH zatražila od nadležnih inspekcijskih tijela pojačan inspekcijski nadzor u ovoj oblasti.
U Hrvatskoj je slučaj trovanja u Rijeci mineralnom vodom i dalje vruća tema, a ministri u Vladi smiruju situaciju.
Ministar zdravstva Vili Beroš nakon sjednice Vlade kazao je da ne treba nasjedati raznim dezinformacijama te da je najvjerovatnije riječ o izoliranom slučaju. - Zasad se čini da se radi samo o jednom dokazanom slučaju hemijske ozljede probavnog trakta uzrokovane određenom lužnatom tekućinom, kazao je Beroš.
Na pitanje je li riječ o sabotaži, ministar gospodarstva Davor Filipović rekao je da ne može ulaziti u takve špekulacije dok ne zna što se zaista dogodilo.
- Pričekajmo dva - tri dana da vidimo što će struka reći, što se tačno dogodilo u tom ugostiteljskom objektu pa ćemo vidjeti je li neko mogao prije reagirati ili je pravovremeno reagirao ili je to možda posljedica nečeg drugog, kazao je.
Policijska uprava primorsko-goranska je objavila rezultate vještačenja uzoraka iz kafića u Rijeci u kojem je piće popio mladić kojemu je kasnije pozlilo te je hospitaliziran. U jednom uzorku se radi o jako lužnatim vodenim otopinama, ostali uzorci su uobičajeni
Rezultati vještačenja tekućine iz čaše koju je konzumirala oštećena osoba podudara se u fizikalno-hemijskim svojstvima s tekućinom iz bočice bezalkoholnog pića s okusom koja mu je bila poslužena, dok je analizom utvrđeno da se radi o jako lužnatim vodenim otopinama (pH=13,6).
Temeljem utvrđenog hemijskog sastava može se zaključiti da se radi o nekom sredstvu za pranje i/ili odmašćivanje.
Nadalje, u 20 nespornih staklenih bočica istog pića zaprimljenih u originalnom pakiranju, utvrđeno je da sadrže prozirne tekućine čiji je pH 3,5 što odgovara pH vrijednostima ovakvih vrsta napitaka. Vezano uz prvi prijavljeni događaj na području PU zagrebačke od 7. novembra, također je dovršeno vještačenje tekućine iz plastične boce bezalkoholnog pića te je utvrđeno kako tekućina iz bočice ima pH 2,59 koji je također uobičajen za ovu vrstu pića te u tekućini nisu detektirani spojevi koji bi bili neuobičajeni za ovu vrstu pića, navedeno je.
Coca-Cola Austria izvijestila je austrijske vlasti da njezina analiza punjenja mineralne vode u pogonima RoemerQuellea nakon slučajeva erozivnih ozljeda u Hrvatskoj nije pokazala nikakve probleme, a austrijske vlasti provode i neovisno ispitivanje.
Prema navodima hrvatskih medija, sve više ljudi javilo se u bolnice zbog sumnje na trovanje nakon što su konzumirali gazirana pića, a četiri su osobe hospitalizirane. Državni inspektorat Hrvatske naredio je Coca-Coli povlačenje suspektnih proizvoda zbog sumnje da pića nisu sigurna. Coca-Colini proizvodi već se povlače s polica u nekim trgovinama.
Zbog aktualnih događanja Studenac je danas naložio onakon službene obavijesti proizvođača momentalno povlačenje spornih serija gaziranih pića s polica svih njihovih prodavnica. Ranije su određene serrije proizvoda, pa čak i cijeli asortiman Coca-Cole povukli Konzum, Lidl, Kaufland i Spar.
Foto:Pixabay