POLITIKA I DRUŠTVO

Hoće li BiH izbjeći povratak na "sivu listu" Moneyvala

U Vijeću ministara usvojen Prijedlog zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti na koji se dugo čeka

Hoće li BiH izbjeći povratak na "sivu listu" Moneyvala

Na telefonskoj sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine (BiH) održanoj u četvrtak, usvojen je Prijedlog zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. Ovaj zakon predstavlja jedan od 14 prioriteta navedenih u Mišljenju Evropske komisije, a čije ispunjenje BiH treba ostvariti na putu ka članstvu u Evropskoj uniji (EU).

Prema saopćenju iz Vijeća ministara BiH, usvojeni zakon će sada biti upućen Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po skraćenoj proceduri. Ova inicijativa dio je šireg napora Bosne i Hercegovine da jača svoje institucionalne kapacitete i usklađuje se sa zahtjevima EU u vezi s pitanjem sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.

Zakon, označen oznakom ‘EI’, ima za cilj poboljšati kapacitete zemlje u učinkovitijoj borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma, čime će direktno koristiti poslovnoj zajednici i građanima Bosne i Hercegovine. Naglasak je stavljen na usklađivanje sistema sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma u BiH sa standardima Financial Action Task Force (FATF) i Moneyvala, nakon zadnjeg kruga evaluacije.
U saopćenju se također ističe da se ovim korakom šalje važna poruka Evropskom vijeću, koji trenutno raspravlja o politici proširenja EU. Bosna i Hercegovina jasno pokazuje svoju posvećenost evropskim vrijednostima i spremnost da ispuni neophodne zahtjeve na putu prema članstvu u EU.
Podsjetimo, ovo nije prvi korak koji BiH čini u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. U februaru, Vijeće ministara je usvojio Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o sprovođenju Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.

Usvajanje  zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti elementarni je preduslov da Bosna i Hercegovina izbjegne povratak na "sivu listu" Moneyvala mada, prema mišljenju upućenih, to nije garant da će se i dogoditi jer je zemlja dužna ispuniti i druge uslove. Potrebno je uspostaviti registar stvarnih vlasnika svih pravnih lica registriranih u BiH,  jedinstveni registar bankovnih računa pojedinaca...

Moneyval  je u okviru petog uzajamnog ocjenjivanja zemlje poručio je da BiH treba nastaviti poboljšavati preventivne mjere za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma te pojačati planirane radnje u smislu usmjeravanja, obuke i nadzora.

Evalucijska misija Moneyvala odgođena je za proljeće.

Inače, Bosna i Hercegovina je bila pod pojačanim nadzorom u periodu od 17. aprila 2015. do 23. februara 2018.
U februaru 2018. godine skinuta s crne liste Radne grupe za suzbijanje pranja novca (FATF), a prije toga od 2015. godine sa sive liste Moneyvala.

Foto: CBBiH

Štampa
Ocjeni ovaj članak:
Nema ocjena
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.