Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdi da mu je podsekretar Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hoze Fernandez potvrdio da će ta zemlja uvesti direktne sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS).
„Uvešće sankcije ne neke generalne, opšte, ne samo finasijske, već sveukupne sankcije našoj kompaniji NIS. To neće biti sankcije protiv kompanija koje imaju rusko vlasništvo ili onih koje finansiraju ruske banke, nego će to biti direktne sankcije našoj firmi NIS“, rekao je Vučić na sednici Vlade Srbije u čijem zasedanju učestvuje na poziv premijera Miloša Vučevića.
Predsjednik Srbije je rekao da će imati 30 dana da sagledaju situaciju, da do 15. februara moraju da donesu odluku, a da je 15. marta rok da sve riješe. Dodao je da će nakon razgovora s novom američkom administracijom razgovarati i sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
“Posljednja opcija mora da bude neprijateljsko preuzimanje, a znam da je više od pola Vlade za to“, rekao je Vučić i dodao da bi to u trenutnoj geopolitičkoj situaciji donijelo bezbroj problema Srbiji.
NIS je od 2008. godine u većinskom vlasništvu ruske državne kompanije Gazprom Neft i njene krovne kompanije Gazprom. Upravlja mrežom od preko 400 benzinskih stanica u dva brenda – NIS Petrol i premium brend Gazprom.
Na tržištu BiH prisutan je kroz maloprodajnu mrežu više od 30 benzinskih stanica, a razvija i trgovinu električnom energijom. Kroz svoje preduzeće “Jadran-Naftagas” sa sjedištem u Banjoj Luci, NIS posjeduje koncesiju za istraživanje i eksploataciju sirove nafte i gasa na teritoriji entiteta Republika Srpska. Od 2022. godine, sirova nafta iz istražnih bušotina u opštini Šamac na sjeveru BiH izvozi se u Srbiju, u sistem kompanije NIS.
Evropska unija (EU) i SAD su Gazprom Neft stavili na crnu listu 2014. godine nakon ruske aneksije ukrajinskog poluostrva Krim.