Ministarstvo finansija SAD-a je danas uvelo sankcije Naftnoj industriji Srbije, kao dio novog paketa kojim se targetuju firme u vlasništvu ruskih kompanija.
Prema objavi na stranici ministarstva finansija SAD-a, pod sankcijama su od danas brojne firme u Rusiji, ali i van ove zemlje, a među njima je i NIS, koji je od 2008. godine u vlasništvu ruske nacionalne firme Gaszprom.
U obrazloženju je rečeno da su sankcije uvedene firmama koje su povezane sa kompanijom Gaszprom, a pored NIS-a su tu i podružnice Gaszproma u Kazahstanu, Kirgistanu, Luksemburgu i Tadžikistanu.
Sva imovina ovih firmi, kao i drugih podružnica i partnera Gaszproma u Rusiji koji se nalaze na ovoj listi, koja se nalazi u SAD-u je oduzeta, a sankcije donose i druge posljedice koje nisu specifično navedene u ovoj objavi.
Vrijedi dodati i da su sankcije donesene u skladu s izvršnim uredbama 14024 i 13662, koje su donijeli Joe Biden i Barack Obama.
Ove uredbe ostavljaju mogućnost vlastima u Washingtonu da sankcionišu firme koje "direktno ili indirektno pomažu rusku ekonomiju", a koje su donesene nakon aneksije Krima, a kasnije i otvorene agresije ove države na Ukrajinu.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao prije nekoliko dana da "posljednja opcija mora da bude neprijateljsko preuzimanje, a znam da je više od pola Vlade za to“.
NIS je od 2008. godine u većinskom vlasništvu ruske državne kompanije Gazprom Neft i njene krovne kompanije Gazprom. Upravlja mrežom od preko 400 benzinskih stanica u dva brenda – NIS Petrol i premium brend Gazprom.
Na tržištu BiH prisutan je kroz maloprodajnu mrežu više od 30 benzinskih stanica, a razvija i trgovinu električnom energijom. Kroz svoje preduzeće “Jadran-Naftagas” sa sjedištem u Banjoj Luci, NIS posjeduje koncesiju za istraživanje i eksploataciju sirove nafte i gasa na teritoriji entiteta Republika Srpska. Od 2022. godine, sirova nafta iz istražnih bušotina u opštini Šamac na sjeveru BiH izvozi se u Srbiju, u sistem kompanije NIS.
Evropska unija (EU) i SAD su Gazprom Neft stavili na crnu listu 2014. godine nakon ruske aneksije ukrajinskog poluostrva Krim.
Foto: NIS