ŽIVOT I UMJETNOST

Američke sankcije NIS-u prijetnja i naftnom tržištu u BiH

Uvođenje sankcija do 1.januara će sigurno dovesti do određenih turbulencija i na našem tržištu

Američke sankcije NIS-u prijetnja i naftnom tržištu u BiH

Najavljene američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) od iduće godine sigurno će dovesti do određenih turbulencija i na našem tržištu imajući u vidu činjenicu da se iz te zemlje uvozi najviše benzina, te da je na drugom mjestu kada je riječ o uvozu dizela u BiH.

Saglasni su u tome sagovornici "Glasa Srpske" koji kažu da je teško precizirati šta će se tačno dešavati na domaćem tržištu jer još nema preciznih informacija šta će konkretno podrazumijevati sankcije koje su SAD najavile za NIS od 1. januara iduće godine.Direktor Krajinapetrola Banjaluka Milovan Bajić ističe da se Republika Srpska dosta snabdijeva naftom iz Srbije.

- Sigurno da će biti nekih poremećaja i kod nas. Biće to lančana reakcija. Detalja sankcija još nema, ali, generalno, sankcije su problematične u svakom smislu. Svako "namigivanje" u Vašingtonu izaziva najmanje "kašljanje" u Evropi. Postavlja se pitanje transporta sirove nafte za Pančevo te kako će se ponašati Hrvatska u svemu tome. Ostaje da čekamo i vidimo šta će se dešavati - rekao je Bajić za "Glas".

Šta ih tačno čeka, ne znaju ni u kompaniji Nešković koja oko 70 odsto derivata nabavlja iz Srbije.

- Snabdijevanje je za sada redovno i nemamo nikakva obavještenja da će se nešto promijeniti. Za sada sve funkcioniše kako treba, ostaje da vidimo šta će podrazumijevati te sankcije i kako će to uticati na nas - rekao je direktor te kompanije Jovica Vučković.

Predsjednik Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima u Privrednoj komori Srpske Đorđe Savić kaže da je teško dati preciznu prognozu za naše tržište, ali je uvjeren da ozbiljnijih problema neće biti.

- Naše tržište nema razloga za paniku, bez goriva sigurno nećemo ostati. I ako bude problem u snabdijevanju iz Srbije, BiH će se snabdijevati iz nekih drugih izvora - istakao je Savić za "Glas Srpske".

Na pitanje da li bi sankcije NIS-u mogle uticati na neki veći rast cijena kod nas, Savić kaže da rast cijena ne zavisi od toga da li NIS radi ili ne radi.

- Smatram da nekog velikog rasta na tržištu u BiH neće biti. Možemo mirno spavati - poručio je Savić.

Na teritoriji Srpske NIS posjeduje koncesiju za istraživanje i eksploataciju sirove nafte putem svog preduzeća Jadran-Naftagas sa sjedištem u Banjaluci. Od 2022. godine sirova nafta iz istražnih bušotina u opštini Šamac izvozi se u Srbiju, u sistem kompanije NIS.
Osim toga, NIS je prisutan na tržištu BiH kroz maloprodajnu mrežu benzinskih pumpi kojih, prema nekim medijskim navodima, ima 32, dok na tržištu Balkana upravlja mrežom u kojoj je više od 400 benzinskih stanica u dva brenda - NIS Petrol i premijum brend Gazprom.

UIO BiH

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, za 11 mjeseci ove godine uvezena je 1,391 milijarda litara goriva u BiH, vrijednosti 2,024 milijarde maraka. Od ukupnog uvoza, na dizel otpada 1,203 milijarde litara vrijednosti 1,736 milijardi maraka. Najviše benzina uvozimo iz Srbije, Hrvatske i Italije, dok dizela najviše stiže iz Italije, Srbije i Hrvatske.

Prema podacima UIO, BiH je od januara do kraja novembra ove godine uvezla i skoro 30 miliona litara lož-ulja, vrijednosti nešto više od 42 miliona maraka, mahom iz Italije, Bugarske i Hrvatske. Osim toga, uvezeno je i oko 955.000 litara kerozina, vrijednosti oko 1,5 miliona maraka, uglavnom iz Hrvatske, Kuvajta i Saudijske Arabije.

Foto: Pixabay

Štampa
Kategorije: EKONOMIJA
Ocjeni ovaj članak:
1.0
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.