U saradnji s profesorima Biotehničkog fakulteta Univerziteta u Bihaću, Obrtnička komora USK-a aplicirala je na projekat po pozivu „USAID Turizam BiH“ pod nazivom „Tradicionalni ugled hrane“, koji je u završnoj fazi. Radi se o krajiškoj trahani i krajiškom omaču. Tim povodom, u Bihaću je prošle sedmice i organizirana svečanost kojoj su prisustvovali predstavnici partnera u ovom projektu, gdje su i uručena rješenja „Garantirano tradicionalni specijalitet“. Ono što raduje je da će i ova dva tradicionlana jela biti prepoznata na širem tržištu proizvoda i jela, izvijestila je Federalna televizija.
Dodjelom rješenja o upisu proizvoda, krajiška trahana i krajiški omač registrirani su oznakom zajamčenog tradicionalnog specijaliteta, koji su ujedno i prvi u Bosni i Hercegovini registrirani ovom oznakom.
„Sada još slijedi nekoliko faza kako bi se cijeli proces valorizirao i kako bi ti proizvodi dobili oznaku garanitirano tradicionalnog zaštićenog proizvoda, što tim proizvodima garantuje da će na tržištu biti prepoznati, plasirani po nekim boljim cijenama i radi se o promociji cijelog USK-a, jer znamo da su ovi proizvodi široko zastupljeni i konzumiraju se na ovim prostorima“, istakao je Džemil Hajrić, direktor Agencije za sigurnost hrane BiH.
Veliko zadovoljstvo zbog uspješno provedene procedure registracije oznaka izrazili su predstavnici Obrtničke komore USK-a, gdje ističu da je ovo veliki korak i za male proizvođače.
„Uspjeli smo male proizvođače izdignuti na nivo da svoje proizvode napokon mogu prodati i pokazati po nekoj boljoj vrijednosti. Samo brendiranje proizvoda koji će nositi svoju oznaku, markicu proizvođača i proizvođač koji će proći određeni dio obuke i standardizacije stavit će u položaj taj proizvod tako da će on imati vredniju cijenu na tržištu“, objašnjava Enes Arapović, predsjednik Obrtničke komore USK-a.
Za male proizvođače ovo je veliki pomak, gdje se nadaju da podrška u njihovom poslu neće izostati ni kroz naredni period.
“Nadam se da će ovaj proces biti dugovječniji. Kod nas je to sve kratkotrajno, ako nemaš podršku sa strane kao što je ova. Nadam se da će to biti korisno i za mene, ali i za našu poljoprivredu i industriju”, govori proizvođač iz Bihaća Kada Hamzić.
No, čitav proces brendiranja ne bi bio moguć bez stručnjaka sa Biotehničkog fakulteta u Bihaću, koji su radili postupak izrade proizvođačkih specifikacija, gdje su prikupljali uzroke, provodili potrebne analize, a onda zajednički sa proizvođačima kreirali elaborate proizvođačkih specifikacija za krajišku trahanu i krajiški omač.
“Ta proizvođačka specifikacija se izrađuje na temelju dokazivanja da li su sirovine autetntične za odgovarajuće područje ili je tehnologija. U ovom slučaju smo se opredijelil za dokazivanje tehnologije, odnosno načina proizvodnje, i na taj način smo dokazali tradicionalnost da se naši proizvodi rade po tradicionalnim tehnologijama”, pojašnjava prof. dr. Halid Makić, dekan Biotehničkog fakulteta UNBI.
Jedno je sigurno, ova oznaka ima višestruki značaj, kako za proizvođače tradicionalne hrane, tako i za sve turističke subjekte u USK-u. Oznaka je i obilježje kantona, pa i šire, kao dio turističkog brenda destinacije, te i obilježje gastronomske ponude USK-a.
https://www.federalna.ba/krajiska-trahana-i-omac-prvi-garantirano-tradicionalni-specijaliteti-u-bih-gqpii