ŽIVOT I UMJETNOST

Leitner dostavio ponudu za mostarsku žičaru

Austrijska kompanija dostavila je Mostaru tri ponude s različitim kapacitetima prebacivanja putnika na vrh Huma

Leitner dostavio ponudu za mostarsku žičaru

Austrijska kompanija Leitner, koja je jedan od najvećih svjetskih proizvođača žičara, dostavila je nacrt projekta žičare koja bi vodila na brdo Hum u Mostaru, objavio je Večernji list.

Zamisao je, navodi se, da se žičarom poveže brdo Hum, koje je središnja uzvisina iznad grada, sa svojevrsnim check pointom, mjestom gdje prolazi najviše turista koji idu prema povijesnoj gradskoj jezgri i starome mostu.

- Osim što bi to samo po sebi bilo atrakcija, ova investicija, koja se broji u milionima eura, u slučaju da bude realizirana, omogućila bi ostvarivanje brojnih sadržaja koji nisu nepoznati u drugim sredinama - od izgradnje odmorišta, restorana, zabavnih parkova i drugih sadržaja koji bi onda posljedično zaposlili nove ljude', navode novine dodajući kako će konačnu odluku o ovome projektu dati Gradsko vijeće.

Marin Čuljak, savjetnik gradonačelnika Marija Kordića, koji je jedan od autora projekata vezanih uz turizam, potvrdio je kako se razmatra više mogućnosti, a jedna od njih je da polazna postaja žičare bude u krugu parkirališta nedaleko od crkve svetoga Petra i Pavla, odnosno Franjevačkoga samostana, gdje autobusima dolazi najveći broj turista u grad na Neretvi.  

-Mi smo išli logikom da polazišna točka bude blizu mjesta gdje dolaze turisti. Putovanjem gondolama na Hum savršeno bi se mogla vidjeti panorama Mostara, a napose povijesni dio grada, stara jezgra i Stari most, kaže Čuljak.

Austrijska kompanija Leitner, koja je izgradila većinu žičara na skijalištima širom te države i značajnoga dijela Europe, kao i turističkih centara diljem cijeloga svijeta, dostavila je Mostaru tri ponude s različitim kapacitetima prebacivanja putnika na vrh Huma. Cilj je s otprilike 25 metara nadmorske visine na kojoj se nalazi Mostar prebaciti putnike na uzvisinu od 400 metara, odnosno brdo Hum.

- Gradnja žičare ne bi ni na kakav način opteretila gradski proračun. Postoji veliki broj modela kako je moguće realizirati taj projekt. Čak su i tvrtke koje to operativno rade zainteresirane preuzeti dio rizika jer je jako mali'', istaknuo je Čuljak te naveo kako iskustva gradova koje imaju žičare govore o njihovoj isplativosti.  

- Grad jest jedan veliki ekosustav u kojemu pojedini segmenti nisu 'održivi'. Ali, ako bismo uspjeli napraviti zdrav sustav da, primjerice, žičara za pet godina financira troškove bazena i dvorane, rekao je Čuljak.

Naveo je kako su se u oblasti turizma napravili brojni iskoraci koji već donose prednosti gradu na Neretvi. U samo pola godine otkako je uvedena vinjeta za autobuse Mostar je već uprihodovao 300.000 maraka u gradskom proračunu, a do kraja godine može se očekivati pola milijuna maraka prihoda.

Foto: Pixabay

Štampa
Kategorije: ŽIVOT I UMJETNOST
Ocjeni ovaj članak:
Nema ocjena
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.