POLITIKA I DRUŠTVO

Akademske rasprave: Leptiri i mravi u strujnom kolu

Promovisana monografija posvećena 30. godišnjem radu Bosanskohercegovačkog komiteta CIGRE

Akademske rasprave: Leptiri i mravi u strujnom kolu

Promociju univerzitetskog izdanja Monografije "30.godina rada Bosanskohercegovačkog komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme (CIGRE)" upriličenu minulog ponedjeljka u Sarajevu obilježilo je podsjećanje na četiri pitanja koja će, izvjesno je, narednih dana biti predmetom razgovora i polemika intelektualaca, predstavnika vlasti, privrednika i moguće još nekih skupina. Prof.dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu oštro je reagovao na izjavu Sanela Buljubašića, generalnog direktora Elektroprivrede BiH koji je prije neki dan ustvrdio da ekolozi zbog zaštite leptira i mrava osporavaju izgradnju novih elektrana.

Direktor je to rekao u tonu koji omalovažava sve napore koji se globalno ulažu u dekarbonizaciju energetskog sektora, proizvodnju zelene energije i klimatskih promjena te je za očekivati i nove reakcije s tim u vezi. Rektor se, zasad, o tome više neće oglašavati.
Akademik Kemal Hanjalić, recenzent Monografije, podsjetio je na to da je u ovom značajnom i vrijednom izdanju jedan dio posvećen i na inicijativi Bosanskohercegovačkog komiteta CIGRE  o izgradnju naučno-tehničkog muzeja te da je BiH među rijetkim državama u svijetu koja nema takav muzej.  Za taj objekat postoji lokacija, idejno rješenje muzejskih objekata i prostora te značajan dio eksponata. Apelovao je da se što prije pokrene rad na tom projektu što je i u interesu akademske zajednice i podizanja znanja nacije o tehnici i tehnologiji. Već tokom trajanja promocije rečeno je da novac za izgradnju muzeja ne bi trebalo da predstavlja problem jer postoji i interes donatora da u tome učestvuju.
Prof.dr. Kemal Hanjalić je na promociju stigao vrativši se iz Engleske gdje je učestvovao na međunarodnom skupu posvećenom preradi otpada u energent  kojom prilikom je  prikazana i najnovija ekološki potpuno prihvatljiva oprema koja je proizvedena uz primjenu nekih njegovih konstruktorskih rješenja od prije četrdesetak godina. Tu priču ne bi trebalo zaboraviti kada se za nekoliko godina naši gradovi (u kojima je tretman otpada na vrlo niskom nivou) suoče sa problemom čistoće i zbrinjavanja smeća.
Promotorka akademkinja  Brana Peruničić je u kontekstu sadržaja Monografije i obrazovanja kadrova za potrebe privrede i energetskog sektora prokomentarisala odlazak mladih iz BiH. Ustvrdila je da bi se taj trend mogao zaustavigti ukoliko bi mladi po okončanju obrazovanja dobili posao. "Oni iz BiH ne idu iz hira i pomodarstva već u potrazi za poslom bez kojeg ne mogu planirati svoju budućnost".
Kao glavni promotor univerzitetskog izdanja monografije posvećene 30. godišnjem radu Bosanskohercegovačkog komiteta CIGRE (strukovna organizacija elektroenergetičara) Edhem Bičakčić se osvrnuo na nedavni slučaj raspada elektroenergetskog sistema u regiji te upozorio da će se to događati i u budućnosti. 
"U ovom trenutku najpotrebniji nam je novac za jačanje i širenje elektroprenosne mreže jer bez nje ne možemo aktivirati sve sadašnje i buduće solarne i vjetroelektrane" - kazao je Edhem Bičakčić, predsjednik Regionalnog komiteta CIGRE koji čini 17 nacionalnih komiteta.
Spomenuta promocija bila je upriličena u rektoratu Univerziteta u Sarajevu. Moderator je bio prof. dr. Zijad Bajramović, predsjednik Bosanskohercegovačkog komiteta CIGRE.
Hajdar Arifagić

Štampa
Ocjeni ovaj članak:
2.0
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.