Nakon dugo vremena šutnje i "nezainteresovanosti" za proizvodnju električne energije u nuklearnim centralama, benefitima te proizvodnje, opasnostima u slučaju havarije i odlaganju otpada elektroenergetičari Bosne i Hercegovine će rasprasvu o ovim pitanjima otvoriti na predstojećem 16. savjetovanju Bosanskohercegovačkog komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme CIGRE planirano za septembra ove godine u Neumu.
Među 150 stručnih referata pripremljenih za ovaj skup nalaze se i dva u kojima se fokus stavlja na nuklearnu energiju. Referati autora iz Slovenije i Srbije "Perspektive i izazovi nuklearne energetike u Evropi kao izvor čiste energije" i "Neophodne analize za procjenu ugroženosti zemlje od akcidernata na nuklearnoj elektrani" biće prezentirani na Studijskom komitetu Sistem i okolina i sasvim je sigurno da će pobuditi interesovanje ne samo elektroenergetičara nego i ekologfa i zaštitara prirode.
Aktuelnost te rasprave proizilazi i iz činjenice da je nedavno na savjetovanju CIGRE Slovenije bilo riječi o izgradnji nove nuklearne centrale u toj zenmlji snage 1.000 megavata što je zamjena za gašenje tamošnje Termoelektrane Šoštanj evidentirane kao zagađivač zraka. U slučaju njene izgradnje i eventualne havarije to bi moglo direktno ugroziti i Bosnu i Hercegovinu.
U trenutku kada BiH s mukom rješava problem odlaganja otpada iz HE Krško u blizini granice Hrvatske i BiH ovo je prilika da se problem gradnje i rada nuklearnih centrala posmatra u širem kontekstu ne samo u režiji nevladinih organizacija, posebno ekoloških, već mnogo više stručnih i naučnih institucija.
Hajdar Arifagić