POLITIKA I DRUŠTVO

Narodnoj skupštini RS predata peticija protiv rudarenja litijuma

Ekološka udruženja traže odluke o moratoriju na geološka istraživanja i eksploataciju ruda

Narodnoj skupštini RS predata peticija protiv rudarenja litijuma

Narodnoj skupštini RS-a predata je peticija kojom traže moratorijum na istraživanja i eksploataciju litijuma na području planine Majevice, a radi postupka zaštite ovog područja. Stanovništvo majevičkog kraja protivi se otvaranju ovog rudnika, kao i načelnici osam lokalnih samouprava sa prostora Majevice.

Peticija je pokrenuta u četiri lokalne zajednice - Bijeljini, Ugljeviku, Loparama i Zvorniku. Predstavnici nekoliko ekoloških udruženja traže donošenje odluke o moratorijumu na geološka istraživanja i eksploataciju ruda i minerala na području Majevice, a radi zaštite područja.

“Mislimo da smo postigli ogroman uspjeh sa ovim brojem potpisa. Mi šta smo mogli - uradili smo, sljedeći korak je NSRS i naši narodni poslanici koji bi trebali da dobiju ovu građansku inicijativu. Mi se nadamo - do kraja marta 2025., upravo do onog perioda kada treba da istekne zakonski rok za podnošenje zahjeva za dodjelu konecesije za otvaranje rudnika litijuma na Majevici“, kazala je Snežana Jagodić-Vujić, predsjednica Udruženja Eko put Bijeljina

“Ovo u suštini znači da građani prepoznaju značaj ovog pitanja i predstavlja odraz činjenice da podržavaju ovu građansku inicijativu i očekuju od predstavnika koji sjede u Narodnoj skupštini da se građanska inicijativa nađe na dnevnom redu sjednice i da se o njoj odlučuju u skladu sa zakonom“,kazala je Sonja Kosanović, pravna savjetnica Centra za životnu sredinu Banjaluka.

Svaki pokušaj rudarenja na Majevici nosi sa sobom ogromne posljedice, po zemlju, vodu i vazduh.

“Vidjeli smo da je takva katastrofa veoma moguća - izlivi velikih otpadnih materijala u podzemne i nadzemne vode. Bio sam na mjestima gdje su vršena istraživanja i gdje je upotrijebljena sumporna kiselina i vidio sam ječam koji je crn“, upozorava Ognjen Vujičić, član Udruženja Eko put Bijeljina, izvještava Federalna.

Prema istraživanjima, na ovom području su pronađeni fosilni ostaci marinskih organizama koji datiraju još iz perioda Panonskog mora od prije deset do petnaest miliona godina, kao i endemske vrste koje ovo područje čine prioritetnim za zaštitu Natura 2000.

Podsjećamo, 2022. godine saznalo se da je švicarska kompanija Arcore AG otkrila prilikom tajnih probnih bušenja na planini Majevici veliko nalazište litija, magnezija, kalija i bora.

Arcore AG u saopćenju za medije iz novembra 2023. godine najavio je strateško partnerstvo s kanadsko-njemačkom tvrtkom “Rock Tech Lithium”, koja je specijalizirana za proizvodnju litijeva hidroksida i gradi postrojenje za konvertovanje u brandenburškom Gubenu. U ovoj rafineriji, litij firme Arcore pretvarao bi se u litijev hidroksid, koji je potreban za proizvodnju automobilskih baterija.  Ovo se smatra jednim od ključnih projekata njemačke energetske i prometne tranzicije.

Foto: Printsreen FTV

Štampa
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.