Predsjedavajući Tomislav Martinović sazvao je za danas sjednicu Doma naroda Federalnog parlamenta, a jedna od brojnih predloženih tačaka dnevnog reda je zakon o izmjenama i dopunama Zakona o bankama.
Predlagač ovog akta je Federalna vlada, koja je u materijalu upućenom Parlamentu navela da bi novopredloženi zakon, između ostalog, trebalo da doprinese rastu privatnih i javnih investicija, kao podrška privredi i javnom sektoru. Dodatno, predloženim izmjenama i dopunama vrši se usklađivanje s direktivama Evropskog parlamenta te jasnije propisuju mjere za očuvanje kapitala i likvidnosti banaka kao važnog segmenta finansijskog kapitala, navedeno je također.
Vlada je predložila da Parlament odlučuje o zakonu po skraćenom postupku. Ako takvu proceduru odobre i parlamentarci, to bi značilo da oni neće podnositi amandmane na osnovni vladin tekst. Kao razlog za skraćeni postupak, Vlada Federacije BiH je navela da predložene izmjene i dopune nisu složene i da su manjeg obima.
"U dinamičnom i sve kompleksnijem finansijskom okruženju, efikasno reguliranje bankarskog sektora postaje ključno za osiguranje stabilnosti i održivosti ekonomije. Važeći zakon o bankama zahtijeva izmjene i dopune kako bi bio usklađen sa savremenim praksama, zakonodavstvom Evropske unije i globalnim standardima", navela je Federalna vlada kao predlagač.
Kako je rečeno na raspravi u Zastupničkom domu o izmjenama Zakona o bankama krajem februara glavna izmjena u ovom prijedlogu je povećanje stope neosigurane izloženosti sa 5% na 10%, što predstavlja ključnu mjeru za usklađivanje bankarskog sektora sa tržišnim uvjetima.
Uvodi se preciznije definisanje povezanosti pravnih lica s bankom, transparentniji pristup podacima o primanjima i naknadama članova upravljačkih tijela, a također se harmoniziraju mjere vezane uz prevenciju pranja novca i finansiranje terorističkih aktivnosti. Osim toga, izmjene tretiraju i odredbe o digitalizaciji poslovanja, te prijedloge koji se tiču kreditiranja i u slučaju kada ne postoji kolaterarna pokrivenost.
Foto: CBBiH