POLITIKA I DRUŠTVO

Ekolozi spriječili probno spaljivanje alternativnog goriva u TE Tuzla

Iz Elektroprivrede BiH kažu da je proces odgođen zbog tehničkih razloga

Ekolozi spriječili probno spaljivanje alternativnog goriva u TE Tuzla

Suspaljivanje alternativnog goriva RDF/SRF s ugljem, najavljeno početkom ove sedmice u Termoelektrani Tuzla, nije se dogodilo. Reagovala je javnost, no iz Elektroprivrede Bosne i Hercegovine kažu da je proces odgođen zbog tehničkih razloga.

Inače, u pitanju je prerađeni otpad - poput plastike, tekstila, nereciklirane ambalaže, gume, čije spaljivanje bi, kako smatraju ekolozi, dodatno utjecalo na ionako veliko zagađenje zraka u Tuzli. Ovo alternativno gorivo već se koristi u nekim bh. cementarama.

Probno dvodnevno spaljivanje u Termoelektrani 100 tona alternativnog goriva nastalog od otpada s 5.000 tona uglja u Tuzli je izazvalo zabrinutost i burne reakcije. Oglasila se i Komisija za ljudska prava i slobode Gradskog vijeća Tuzla. Kažu da je spaljivanje planirano bez saglasnosti lokalne zajednice.

"Tuzla je na udaru s namjerom eksploatacije litija na Majevici, namjerava se staviti plinsko skladište na područje Tuzle i sada još žele da od Tuzle naprave evropsku spalionicu", istakao je Mirnes Ajanović, predsjednik Komisije za ljudska prava i slobode Gradskog vijeća Tuzla (BOSS).

Iz nevladinog sektora upozoravaju da takav proces zahtijeva adekvatne filtere, kontinuiran i odgovoran monitoring kvaliteta zraka, te propisno odlaganje opasne opterećene šljake.

"Imamo visoke emisije sumpornih dioksida u zraku, Termoelektrana i Elektroprivreda su već davno trebali i obećali raditi odsumporavanje, ali nisu uradili. Sada da ponovo spaljuju RDF, u kojem ćemo imati dodatne zagađujuće materije. I da njima vjerujemo da će oni to kontrolisati i voditi računa o našem zdravlju, iskreno je teško", upozorava dr. sc. Džemila Agić, direktorica Centra za ekologiju i energiju.

"Nazvati spaljivanje 100 tona RDF-a eksperimentalnim spaljivanjem je neozbiljno i pokazuje odnos naših vlasti prema zaštiti okoliša i zdravlja građana Bosne i Hercegovine. Jedan dopis ili odluka Ministarstva okoliša ne znači da je to urađeno u skladu sa zakonom", poručuje Denis Žiško, koordinator programa Energija i klimatske promjene u AARHUS centru u Bosni i Hercegovini.

Struka, pak, nije kategorično protiv, ali jeste svakako oprezna kada je u pitanju najavljeni proces.

"RDF može biti sačinjen od svega i svačega, ali ne može biti svakakav, jer on ima završnu kontrolu. SRF je drugačiji, kod SRF-a se kontrolišu ulazne sirovine i jako su strogi propisi da bi nešto moglo biti SRF. Znamo teoretski šta se može dogoditi - da li će se dogoditi ne znamo, ali tome služe mjerenja", pojašnjava prof. dr. Franc Anrejaš, profesor na Tehnološkom fakultetu UNTZ, izvještava federalna.ba.

Probno spaljivanje u Termoelektrani Tuzla je za sada odloženo, ali ne zbog pritiska javnosti, kažu iz Elektroprivrede. Čekaju nove dozvole.

„Imali smo dozvole, ali to je bilo prvobitno planirano na Bloku 6. Međutim, s obzirom na to da planiramo duži period rada lignitnih blokova, odnosno tražili smo promjenu da to ne bude na Bloku 6 nego na Bloku 5, koji koristi lignitni ugalj“, kaže Fahrudin Tanović, izvršni direktor za proizvodnju EPBiH.

Zatim i pojašnjavaju:

"Probno spaljivanje nije samo da utvrdimo koliki je uticaj na dimne plinove, onego i da vidimo da li i imamo tehničke mogućnosi  za spaljivanje RDF-a. Naši blokovi nisu sa tehničke strane projektovani za spaljivanje RDF-a, to se prije svega odnosi na mlinske linije", dodaje Tanović.

Probno spaljivanje već je obavljeno u Termoelektrani Kakanj i u količini od 2% nije pokazalo značajniji utjecaj na kvalitet dimnih plinova, tvrdi Tanović. A hoće li RDF biti spaljen i u tuzlanskoj Termoelektrani, vjerovatno će zavisiti i od toga kako će se, početkom narednog mjeseca, izjasniti Gradsko vijeće.

Foto: TE  Tuzla - EP BiH

 

Štampa
Ocjeni ovaj članak:
Nema ocjena
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.