U protekloj 2024. godini, prvi put nakon dužeg perioda u Republici Srpskoj smanjen je broj zaposlenih radnika i to za 0,4 posto. Na udaru se posebno našla prerađivačka industrija, koja i zapošljava najviše radnika u manjem bh entitetu, njih 56.130. Ona je za godinu dana ostala bez 3.000 radnika.
Tako je u Republici Srpskoj skoro izjednačen broj radnika i broj penzionera, pa republički fond penzionog osiguranja diše na škrge.
Više je faktora utjecalo na ovaj negativni trend u RS, no ekonomisti se slažu da je pad broja zaposlenih direktna posljedica nepromišljene odluke Vlada Republike Srpske o minimalnoj plati u iznosu od 900 KM. Podsjećamo, minimalac je do tada iznosio 700 KM.
Odluka je donesena nakon neuspjeha u pregovorima između poslovne zajednice i sindikata koji nisu uspjeli da usaglase iznos u okviru Ekonomsko-socijalnog savjeta.
Iznos od 900 KM je zapravo sredina između prvobitne najave predsjednika Republike Srpske koji je u novembru izjavio da će minimalac u RS-u iznositi 1050 KM i poslovne zajednice koja je isticala da minimalne plate, na osnovu ekonomskih pokazatelja, mogu porasti maksimalno do 750 KM. Ekonomisti su svi odreda stali uz prijedlog poslovne zajednice.
No, premijer Višković se nije obazirao na upozorenja ekonomskih stručnjaka i poduzetnika, i ubrzo je Republika Srpska platila, i još uvijek plaća, visoku cijenu u vidu drastičnog pada broja zaposlenih.
Sličan scenarij predviđa se i u Federaciji BiH nakon što je Vlada Federacije BiH "od čibuka" odrezala minimalac od 1.000 KM. Poslodavci i ekonomisti upozoravaju premijera Nikšića i njegovog zamjenika Vojina Mijatovića na štetne posljedice ove odluke, no federalni premijer, jednako kao i njegov kolega iz manjeg bh. entiteta, ne osvrće se na ova upozorenja, piše Slobodna Bosna.
Rezultati ovog poteza Federalne vlade biće vidljivi već sredinom godine a možda i ranije, kada se očekuje pad broja zaposlenih i rast broja nezaposlenih.
Foto: Pixabay