Proizvodnja ribe u Republici Srpskoj lani je značajno porasla i to za 42,7 odsto u odnosu na godinu ranije, a do pozitivnog skoka su, tvrde proizvođači, doveli vrlo povoljni prirodni uslovi i investicije, navodeći da bi na ino-tržište mogli plasirati i duplo veće količine, ali nepovoljne bescarincke kvote im ne idu naruku.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srpskoj je lani proizvedena 2.401 tona ribe, a najmasovniji je, baš kao i prethodnih godina, bio uzgoj pastrmke, koje je proizvedeno 2.126 tona ili 35,4 odsto više nego godinu ranije.
Statističari su izračunali da je u šaranskim ribnjacima ostvaren skok proizvodnje od 156 odsto. Tako je proizvodnja šarana lani bila teška 256 tona, a iz domaćih ribnjaka izlovljeno je i 19 tona ostalih vrsta riba.
Direktor kompanije "Tropik ribarstvo" Zoran Tepić za "Glas" navodi da Srpska već neko vrijeme bilježi pozitivne trendove u biološkom uzgoju ribe, navodeći da je šaranska proizvodnja zatvaranjem prijedorskog ribnjaka "Saničani", koji je među najvećim na Balkanu, imala veliku stagnaciju, ali da je nakon pandemije virusa korona došlo do blagog zanavljanja proizvodnje, što objašnjava veliki procentualni skok.
- Što se tiče pastrmke, prirodni uslovi, odnosno biološki faktori su bili vrlo povoljni, a rastu proizvodnje su doprinijele i investicije koje smo imali. Već nekoliko godina imamo podršku resornog ministarstva kada je riječ o kapitalnim ulaganjima, pa iako ta podrška još nije na nivou one iz FBiH, gdje su podsticaji neuporedivo veći, svakako je dala rezultate - pojasnio je Tepić.
On je istakao da ribari u BiH godišnje proizvedu oko 6.000 tona pastrmke, a povećanje bescarinskih kvota za izvoz omogućilo bi im masovniji uzgoj i veći plasman na zahtjevno zapadno evropsko tržište.
- Bescarinske kvote u BiH za ribu su 500 tona, što nije ni izbliza dovoljno za sve domaće proizvođače, jer kada se izvezu navedene količine, imamo dodatni namet, odnosno izvoznici plaćaju 8,4 odsto carine što automatski utiče na našu konkurentnost i otežava cijelu sliku. Kada bi se kvote povećale, privrednici bi bili voljni investirati, dobili bi i podršku za kapitalna ulaganja i time bi u doglednoj budućnosti mogli govoriti o proizvodnji pastrmke teškoj 8.000, 10.000 pa čak i 12.000 tona s obzirom da tržište postoji - kazao je Tepić i dodao da "Tropik ribarstvo" 70 odsto svoje proizvodnje plasira na strano tržište, dok 30 odsto proda u BiH.
Prema Tepićevim riječima, Srpska i kompletna BiH imaju izuzetne resurse za ribarstvo i jako dobar kvalitet ribe, što je prednost u Evropi. Prošle godine površina na kojoj su se uzgajale pastrmke, odnosno ribnjaci za uzgoj ove vrste, zauzimala je ukupno 57.630 kvadratnih metara, što predstavlja neznatno smanjenje površine u odnosu na godinu ranije.