Udruženje mikrokreditnih organizacija u BiH-AMFI je domaćin prve regionalne konferencije mikrofinansijskog sektora država zapadnog Balkana, "Microbalkans 24" koji se održava u Sarajevu, 31. oktobra i 1. novembra.
Na konferenciji "Microbalkans 24" će se okupiti lideri mikrofinansijskih institucija, predstavnici Centralnih banaka, nadležnih Ministarstava te podržavaoca mikrofinansijskog sektora iz: Sjeverna Makedonija, Albanija, Srbija, Crna Gora, Kosovo i Bosna i Hercegovina, te drugih zemalja.
U organizaciji Udruženja mikrokreditnih organizacija Bosne i Hercegovine – AMFI i uz institucionalno pokroviteljstvo Centralne banke BiH, Agencije za bankarstvo FBiH i Agencije za bankarstvo RS, konferencija ima za cilj jačanje regionalne saradnje i postavljanje temelja za zajednički razvoj sektora, što će obilježiti i potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju između predstavnika mikrofinancijskog sektora zemalja zapadnog Balkana.
Elma Zukić, predsjednica AMFI-a ističe da "Microbalkans 24" simbolizuje našu povezanost i solidarnost u sektoru, pokazujući da, “iako nas nazivaju ‘mikro’, naš zajednički uticaj je ‘makro’, snažan i moćan”.
"Potpisivanje memoranduma je kamen temeljac naše strategije za budućnost, za jačanje uloge mikrofinansija u podršci ranjivim kategorijama, podsticanje energetske efikasnosti i unapređenje transparentnosti u poslovanju", istakla je Zukić i dodala da Memorandum predstavlja značajan iskorak za sve mikrofinansijske asocijacije regiona, koji su se obavezali na saradnju u unapređenju regulatornih i pravnih okvira, kao i pristupu međunarodnim i domaćim izvorima finansiranja.
Kako je istakla, sektor mikrofinansija na zapadnom Balkanu pokazuje izuzetne rezultate.
"Više od 110 institucija nedepozitnog sektora u šest zemalja Zapadnog Balkana aktivno pruža socijalnu i finansijsku inkluziju. Procijenjuje se da preko tri miliona stanovnika imaju dobrobit od ovih usluga sa aktivnim prosiječnim portfoliom od preko dvije milijarde eura. Ove brojke ne samo da ilustruju snagu sektora, već i njegovu ulogu u kreiranju finansijske inkluzije i društvenog razvoja”, istakla je Zukić.
“Samo u Bosni i Hercegovini, 30 mikrokreditnih organizacija opslužuje više od 250.000 klijenata, što direktano i indirektano utiče na poboljšanje životnoh uslova 21 posto građana. Procjenjuje se da samo jedan mikrokredit omogućava unapređenje životnih uslova tročlane porodice”, pojasnila je Zukić i dodala da uz više od 2.000 zaposlenih i oko 700 terenskih jedinica, širom zemlje ilustruju snagu sektora i njegovu ulogu u finansijskojinkluziji, društvenom razvoju i dostizanju društvenih razvojnih ciljeva.
Jorgos Papadakis, direktor, Evropske mikrofinansijske mreže, kaže da ova konferencija predstavlja jedinstvenu priliku za sve relevantne aktere mikrofinansijskog sektora u regionu da se okupe i razgovaraju.
"Važnost mikrofinansiranja za zapadni Balkan bila je i ostaje neosporna, a pokretanje regionalne mreže mikrofinansijskih institucija ponovo ga stavlja u fukus donosilaca odluka na regionalnom ali I na međunarodnom nivou", kazao je Papadakis.
Tokom konferencije, prisutni će imati priliku učestvovati i na panelima o digitalizaciji u mikrofinansijama, ESG standardima i ulozi žena u finansijskom sektoru, te regulatornom okruženju I mogućim unapređenjima istog u skladu sa međunaronim trendovima.