Američka trgovačka komora u Bosni i Hercegovini (AmCham BiH), uz podršku Ambasade SAD-a u Sarajevu, objavila je danas Procjenu ekonomskog uticaja aktivnosti svojih kompanija članica za 2022. godinu. Izvještaj pod nazivom „AmCham BiH: Oblikovanje pozitivne ekonomske i društvene transformacije u Bosni i Hercegovini“, prikazuje ključne uticaje koje aktivnosti kompanija članica AmCham-a imaju na ekonomiju, društvo i okoliš u BiH.
Neki od ključnih nalaza izvještaja su sljedeći:
-
Kompanije članice AmCham-a potiču ekonomski rast i doprinose javnim prihodima: Članice AmCham-a BiH ostvarile su 3,2 milijarde KM direktne dodane vrijednosti bh. ekonomiji i dodatnih 1,8 milijardi KM indirektne dodane vrijednosti. Kompanije članice AmCham-a također su doprinijele javnim prihodima u iznosu od 1,9 milijardi KM kroz doprinose za socijalno osiguranje, direktne i indirektne poreze i carine.
-
Otvaranjem novih radnih mjesta i podržavanjem razvoja mladih, kompanije članice AmCham-a igraju važnu ulogu u borbi protiv “odliva mozgova”: Kompanije članice AmCham-a direktno su otvorile 23.317 radnih mjesta u različitim industrijama, a njihove poslovne aktivnosti indirektno podržavaju dodatnih 13.806 radnih mjesta. Nadalje, kompanije članice ulažu u mlade lidere. Ukupno 80% anketiranih članova provodi mentorski program, a 54% podržava program studentske prakse. Prosječna starost zaposlenog u kompaniji članici AmCham-a u 2022. godini bila je 38 godina.
-
Kompanije članice AmCham-a su lideri u borbi protiv korupcije, kako u svojim kompanijama, tako I u društvu: Sa 76% kompanija koje imaju službenika za usklađenost, a 91% provodi etičke poslovne prakse, članice AmCham BiH su na čelu borbe protiv korupcije. Ukupno 50% kompanija aktivno učestvuje u javnim kampanjama koje imaju za cilj podizanje svijesti o ovom kritičnom pitanju.
-
Kompanije članice AmCham-a su posvećene smanjenju svog uticaja na životnu sredinu: Ukupno 57% anketiranih kompanija primjenjuje specifične mjere energetske efikasnosti za smanjenje potrošnje energije, 56% usvaja inicijative za smanjenje otpada i reciklažu, a 54% kompanija sprovodi mjere za zaštitu voda i očuvanje u njihovu poslovnu praksu.
U svom pismu u kojem je predstavljena studija uticaja, američki ambasador Michael J. Murphy je rekao: „Jedno od osnovnih načela Američke trgovačke komore je vjerovanje u sposobnost američkih kompanija da unaprijede živote, riješe probleme i ojačaju društvo. Informacije u ovoj studiji uticaja pružaju snažne dokaze koji podržavaju ovo uvjerenje… Članovi AmCham BiH se aktivno bave ključnim ekonomskim izazovima i doprinose ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine.”
Generalni sekretar AmCham BiH, Nedim Hamzić, citiran je u izvještaju koji kaže: „Naš rad je dokaz moći saradnje u pokretanju ekonomskog prosperiteta i integriteta naše nacije. Želimo da privatni sektor bude vodeći glas promjena u zemlji.”
Mjerenje uspjeha je od suštinskog značaja za svaku organizaciju koja ima za cilj da ostvari pozitivan uticaj. Postavljanjem mjerljivih ciljeva i praćenjem napretka, organizacije mogu osigurati da su na pravom putu i identificirati područja za poboljšanje. Ova procjena uticaja predstavlja značajan korak u dokumentovanju i pružanju podataka o pozitivnim doprinosima nekih uspješnih kompanija bosanskohercegovačkoj ekonomiji i društvu.
Procjena uticaja se zasniva na odgovorima ankete 54 kompanije članice prikupljene 2023. godine, plus analizi javno dostupnih podataka o preostalih 75 članica. Dostupan je na engleskom i lokalnom jeziku.