Upravni odbor Agencije za bankarstvo Republike Srpske usvojio je set podzakonskih akata kojim se uređuje rad i omogućava licenciranje društava za izdavanje elektronskog novca, što će, smatraju stručnjaci, omasoviti njegovu upotrebu, kao i zaštititi sredstva korisnika.
Usvajanjem ovih podzakonskih akata, kako objašnjavaju u Agenciji, uspostavlja se regulatorni okvir kojim se dodatno uređuje domaće tržište i uvode savremene finansijske usluge sa međunarodnog tržišta.
- Ovim aktima u skladu sa Zakonom o elektronskom novcu u RS stvoreni su regulatorni preduslovi za razvoj novih digitalnih finansijskih usluga na domaćem tržištu putem uređenja procesa dobijanja dozvole i poslovanja društava za izdavanje elektronskog novca - kazali su u ovoj agenciji.
Pojasnili su da se na ovaj način definišu i propisuju opšti kriterijumi u postupku izdavanja dozvole za obavljanje poslova izdavanja elektronskog novca, poslovanje i regulatorni zahtjevi koje mora da ispunjava društvo za izdavanje elektronskog novca radi obezbjeđenja stabilnog i sigurnog poslovanja, nadzor nad obavljanjem poslova izdavanja elektronskog novca, te preciziraju obaveze redovnog izvještavanja i vanrednih obavještenja o poslovanju subjekata nadzora.
- Elektronski novac se može koristiti bilo za plaćanja po osnovu kupoprodaje robe i usluga, bilo za prenos tog novca između osoba koje ga posjeduju - istakli su u ovoj agenciji.
Elektronski novac, koji u Srpskoj već dvije i po godine izdaje banjalučka kompanija “Dig Digital Money Transfer”, stanovništvu omogućava plaćanje robe i usluga, kako u prodavnicama, tako i na internetu u svakom trenutku i sa bilo koje lokacije. Direktor ove kompanije, koja trenutno ima 30.000 korisnika, Boris Majstorović kazao je za “Glas Srpske” da sa nestrpljenjem čeka da propisi stupe na snagu kako bi predali sve ono što je neophodno za dobijanje licence.
- Još dvije-tri kompanije iz finansijskog sektora čekaju da propisi stupe na snagu kako bi ušli u ovu priču. Radujemo se budućoj konkurenciji jer je to jedan od načina da se ovo tržište razvija - kazao je Majstorović.
Dodao je da se dobijanjem licence za izdavanje elektronskog novca očekuje da bi broj korisnika mogao mnogo brže rasti nego što je to bilo do sada.
- Ovi propisi donose dodatnu sigurnost za građane koji konvertuju gotovinu u elektronski novac. I do sada su oni to isto radili preko naše mobilne aplikacije “Lova”, ali nisu imali zakonsku zaštitu u slučaju da firma ode u stečaj. Imovina klijenata biće posebno odvojena i zaštićena. Oni sada dobijaju mnogo više na zaštiti svojih prava u smislu da, prije svega, firme koje se bave elektronskim novcem moraju proći rigoroznu proceduru dobijanja licence, koja je ravna pribavljanju dozvole za bankarske poslove - objasnio je Majstorović.
Foto: Branko Majstorović, Pixabay