Europsko vijeće za plaćanja (EPC) priopćilo je da su od četvrtka Crna Gora i Albanija postale dio geografskog opsega platnih shema Jedinstvenog područja plaćanja u eurima (SEPA).
Ove države su postale prva jurisdikcije sa zapadnog Balkana koja se pridružila SEPA-i,.
"Pod vodstvom Centralne banke Crne Gore (CBCG), Crna Gora je poduzela značajne napore u usklađivanju crnogorskih nacionalnih platnih sistema i propisa sa standardima Europske unije (EU), postavši prva država Zapadnog Balkana koja se pridružila SEPA geografskom opsegu, postigavši važna prekretnica na njezinu putu prema članstvu u EU-u", stoji u priopćenju EPC-a.
Kao rezultat toga, svi postojeći sudionici EPC sheme plaćanja trebali bi moći slati i primati transakcije SEPA kreditnog prijenosa (SCT), SEPA trenutnog kreditnog prijenosa (SCT Inst) i SEPA izravnog terećenja (SDD) do i od SCT, SCT Inst i SDD sheme sudionicima iz Crne Gore nakon što se finansijske institucije u zemlji počnu pridržavati ovih shema, što se očekuje od aprila.
EPC će naknadno objaviti datum operativne spremnosti za pružatelje platnih usluga.
"Pristupanje Crne Gore SEPA-i [...] otključava ekonomske mogućnosti i donosi opipljive koristi za domaćinstava i preduzeća dok Crna Gora napreduje prema članstvu u EU", izjavila je guvernerka Centralne banke Crne Gore Irena Radović, citirana je u izjavi.
Guverner Banke Albanije, Gent Sejko, izjavio je da: "Sudjelovanje Albanije u geografskom opsegu SEPA označava povijesnu prekretnicu za Albaniju, odražavajući godine predanog truda i nepokolebljive predanosti institucija zemlje, financijskog sektora i partnera da se usklade s europskim standardima i načelima. Uključivanje u SEPA utjecat će na financijski i ekonomski razvoj Albanije, pridonoseći njezinoj daljnjoj integraciji s tržištem EU.”
U septembru je glavni direktor Uprave za proširenje Europske komisije, Gert Jan Koopman, rekao da se očekuje da će Crna Gora postati prva zemlja u regiji koja će se pridružiti SEPA-i, a očekuje se da će je slijediti Albanija i Sjeverna Makedonija 2025., a kasnije i Srbija, Kosovo i Bosna i Hercegovina.
Pridruživanje SEPA-i jedan je od prioriteta novog plana rasta EU-a za Zapadni Balkan. Članstvo u SEPA-i smatra se načinom da se ubrza ekonomska integracija regije u jedinstveno europsko tržište prije nego što postane dio Unije, te da se značajno smanje troškovi transakcija unutar regije i s EU-om.
EPC je međunarodna neprofitna udruga koja predstavlja pružatelje platnih usluga. Podržava i promoviše integraciju i razvoj europskog plaćanja, posebno SEPA-e, te je posvećen doprinosu sigurnim, pouzdanim, učinkovitim, prikladnim, ekonomski uravnoteženim i održivim plaćanjima, koja zadovoljavaju potrebe korisnika usluga plaćanja i podržavaju ciljeve konkurentnosti i inovativnosti u integrirano europsko gospodarstvo.
Foto: Pixabay