EKONOMIJA

Izvoz od 671,3 mil KM: Ko najviše kupuje bh. struju

Tokom prvih šest mjeseci ove godine iz BiH izvezena struja za 671.284.530 KM

Izvoz od 671,3 mil KM: Ko najviše kupuje bh. struju

Najveći kupci električne energije iz Bosne i Hercegovine, koja je proizvod koji se najviše izvozi u šest mjeseci ove godine, zemlje su regije, odnosno susjedi BiH, pokazuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.

Od početka rata u Ukrajini i krize koja je zahvatila cijelu Europu, nastala je pomama za električnom energijom koja je proizvod koji je BiH prethodnih godina najviše izvozila. Tako je tokom prvih šest mjeseci ove godine iz BiH izvezena struja za 671.284.530 KM.

Najviše električne energije izvezeno je u Hrvatsku i to u vrijednosti 202.075.867 KM. Slijedi Srbija, u koju je otišlo 172.347.830 KM struje, te Švicarska, od koje je Bosna i Hercegovina prihodovala 114.227.537 KM.

-BiH je još električnu energiju izvela ove godine u Crnu Goru za 82.353.039 KM te Sloveniju za 58.607.415 KM. Albanija je kupila struju u vrijednosti 33.473.147 KM, a Mađarska za 8.199.693 KM, navode iz UIO BiH.

Slaviša Raković, ekonomski analitičar, kaže za "Nezavisne novine" da ovi podaci pokazuju da proizvodni potencijal nadmašuje potrošnju. - Potrošnja je pala gubitkom cijelih grana industrije. Cijene na tržištu su povoljnije od cijena u domaćoj potrošnji, tako da je ovo način da se rezultat poslovanja unaprijedi, ističe Raković.

Na pitanje može li se očekivati da se dodatno poveća izvoz električne energije i pronađu nova tržišta, Raković odgovara da je međunarodno trgovanje električnom energijom kompleksno i ovisno od mnogobrojnih činilaca. - Tržišta susjednih zemalja je relativno lakše i ugovoriti i uslužiti. Teško je reći kakva može biti profitabilnost u budućnosti. Prvo, Elektroprivreda je još neefikasna, a drugo, mnogo energije se proizvodi iz uglja, što je predmet oporezivanja na nekim tržištima, a na ostalim će u budućnosti vjerovatno postati oporezivo. To će značajno umanjiti konkurentnost, objašnjava Raković. 

Štampa
Kategorije: EKONOMIJA
Ocjeni ovaj članak:
2.0
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.