EKONOMIJA

U BPK već ima odjava radnika zbog minimalne plate

Prehrambena, tekstilna i neke druge industrije teško će se izboriti sa enormnim rastom plata

U BPK već ima odjava radnika zbog minimalne plate

Početak godine u BPK Goražde mogla bi obilježiti i prva otpuštanja radnika posebno u niskoakumulativnim granama privrede gdje je teško isplatiti platu veću od 620 KM koliko je iznosio minimalac u prošloj godini, tvrde u Udruženju poslodavaca.

Poslodavci u ovom kantonu smatraju da se plate radnicima svakako trebaju povećati, pa čak i u iznosu većem od 1.000 KM, ali da Vlada FBiH treba raditi na smanjenju nameta.

Šejla Bojadžija, predsjednica Udruženja poslodavaca BPK Goražde ističe da se odluka Vlade FBiH o povećanju minimalne plate na 1.000 KM može smatrati povoljnom za radnike, ali da nedvojbeno ide na štetu poslodavca.

"Poslodavci nemaju ništa protiv povećanja plata, pa čak i do iznosa od 1.200 KM za radnika međutim porezi i doprinosi moraju biti smanjeni. Mi 15 godina tražimo od Vlade da se oni smanje kako bi mi razliku dali radniku. To je pošteno i ono što radnik očekuje. Složit ćete se da ni 1.000 KM nije mnogo jer troškovi života su zaista veliki, a najavljena su povećanja svih cijena jer će ići i energenti gore, to će se automatski osjetiti i doći će do lančanih povećanja cijena svih prehrambenih artikala i ostalih proizvoda", kaže Bojadžija.

Da je Vlada FBiH u ranijem periodu u kontinuitetu svake godine povećavala minimalnu platu za 50 ili 100 KM sadašnja od 1.000 KM ne bi bila problem, smatraju u Udruženju poslodavaca BPK. Međutim, povećanje od gotovo 400 KM već je rezultiralo otpuštanjem radnika u ovom kantonu.

"Moram vam reći da već ima odjava radnika jer sve firme ne mogu podnijeti ovo povećanje, neko privredno društvo daje i više od 1.000 KM radniku već odavno, međutim prehrambena industrija, tekstilna i ostale vrlo teško će se izboriti sa ovim, sigurno će na početku biti otpuštanja radnika sve dok vlada ne bude zasjedala i čula i stav poslodavaca i svih koji trebaju biti u dogovoru jer se sve može dogovoriti na jedan razuman način. Kako sad mogu razmišljati mladi ljudi, da li zaista ima potrebe ostajati ovdje ili tražiti posao u drugom dijelu države ili Evrope", naglašava Bojadžija, izvijestio je Klix..

Ona ističe kako sjajni uslovi za radnika više nisu niti u Hrvatskoj, Sloveniji pa ni Austriji te dodaje da ukoliko bude razumijevanja i "pametnih" odluka Vlade Federacije u 2025. godini moguće je očekivati i povratak radnika u Bosnu i Hercegovinu.

Foto: Pixabay

 

Štampa
Kategorije: EKONOMIJA
Ocjeni ovaj članak:
Nema ocjena
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.