Na tržištu Bosne i Hercegovine krajem prošle i početkom ove godine prijavljena je nestašica više lijekova, dok su neki od njih trajno obustavljeni ili se očekuje da neće biti dostupni do kraja godine. Razlozi za ovu nestašicu uključuju kašnjenje proizvođača u proizvodnji, probleme u lancu snabdijevanja, ograničene proizvodne kapacitete, reorganizaciju proizvodnje, te globalno prekinute lance snabdijevanja.
Prema podacima Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, u decembru 2024. i tokom 2025. godine prijavljeno je da 33 lijeka nisu dostupna ili su privremeno ili trajno povučena s tržišta. Među lijekovima koji su nestali ili su u nestašici su Klavocin bid, Ventolin, Levemir, te Carboplasin, dok su u pitanju i određeni lijekovi za liječenje dijabetesa, visokog krvnog tlaka, kao i onkološki lijekovi.
Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH ističe da postoje generičke alternative za mnoge od tih lijekova, pa su građani upozoreni da, ukoliko nedostaje lijek jednog proizvođača, potraže lijek s istom aktivnom supstancom od drugog proizvođača.
Uzroci nestašica uključuju, među ostalim, promjene u proizvodnom procesu, probleme u nabavci sirovina i pakovnog materijala, kao i reorganizaciju proizvodnje. Također, prekidi mogu biti privremeni, u slučajevima kada je riječ o tehničkim poteškoćama u proizvodnji ili nabavi, dok trajni prekidi nastaju zbog odluka proizvođača da ne obnavljaju dozvolu za promet ili iz komercijalnih razloga.
"Mi smo u svakodnevnoj komunikaciji s proizvođačima i veleprometnicima. U prošloj godini značajno smo popravili dinamiku obrade zahtjeva za davanje/obnovu dozvole za stavljanje lijekova na tržište BiH, čime smo ubrzali dolazak lijekova do pacijenata“, izjavio je predstavnik Agencije.
Pored nestašice, u Bosni i Hercegovini je zabilježen i trend povećanja potrošnje antibiotika. Potrošnja antibiotika u 2023. godini bila je 24,7 dnevnih definiranih doza na 1000 stanovnika po danu (DDD/1000 stanovnika/dan), što pokazuje kontinuirani porast u odnosu na prethodne godine. Uz to, ukupan promet lijekova u 2023. godini iznosio je više od 961 milion KM, u odnosu na 890 miliona KM iz 2022. godine. Potrošnja bezreceptnih lijekova u 2023. godini iznosila je 130,6 miliona KM.
Agencija za lijekove i medicinska sredstva također napominje da od 2018. godine raspolaže sistemom koji omogućava javno dostupne informacije o svim prijavljenim nestašicama, te u slučaju problema sa snabdijevanjem, redovno komunicira s proizvođačima kako bi našla rješenja za nedostupnost lijekova.
Foto: Pixabay