EKONOMIJA

Pod pritiskom nameta preduzetnici u Banjaluci digli cijene

Cijene usluga skočile za 15 posto

Pod pritiskom nameta preduzetnici u Banjaluci digli cijene

Od početka ove godine, cijene usluga koje nude preduzetnici u Banjoj Luci porasle su između 10 i 15 posto. Kao glavni uzroci ovog rasta navode se povećani državni nameti i sve veći troškovi električne energije.

Predsjednica Zanatsko-preduzetničke komore regije Banja Luka, Žana Arsić, ističe da je preduzetnicima prvi put predložila da podignu cijene svojih usluga.

“Ne možemo poslovati s gubicima. Moramo i mi plaćati račune i prehranjivati porodice. Nismo profitabilne kompanije, već preduzetnici koji imaju samo nekoliko zaposlenih”, navela je ona, pišu Nezavisne.

Dodaje i da su rast minimalne plate, povećanja plata generalno, kao i najavljeno povećanje plata budžetskim korisnicima, zapravo bili „pojedeni“ rastom ostalih troškova.

Krajem prošle godine, Narodna skupština RS usvojila je izmjene zakona koje su dodatno opteretile preduzetnike – osnovica za doprinose povećana je sa 60 na 70 posto prosječne bruto plate, dok su za one s dopunskom djelatnošću uvedeni dodatni doprinosi u iznosu od 30 posto.

Minimalni godišnji porez koji mali preduzetnici moraju platiti također je udvostručen – s dosadašnjih 600 KM na 1.200 KM, odnosno sa 50 na 100 KM mjesečno. Samo oni čiji godišnji prihod ne prelazi 50.000 KM i dalje će plaćati staru stopu.

Uz sve to, novim Zakonom o fiskalizaciji, svi preduzetnici moraju izdavati fiskalne račune za pružene usluge.

Mala preduzetnica iz Banje Luke, Sanja D., navodi:

“Meni su odobrili da ostanem mali preduzetnik, ali sada ću morati imati fiskalnu kasu iako mjesečno izdam jedan ili dva računa. Održavanje kase plaća se mjesečno, pa su mi u Poreskoj upravi RS rekli da će za takve preduzetnike biti omogućena virtuelna fiskalna kasa. To znači da će moj račun biti u sistemu, ali da neću imati fizičku fiskalnu kasu i da za nju neću plaćati paušal”.

Jedina pozitivna promjena, kako tvrde preduzetnici, jeste što je prag za status malog preduzetnika konačno povećan sa 50.000 na 100.000 KM godišnjeg prihoda.

Foto: Pixabay

 

Štampa
Kategorije: EKONOMIJA
Ocjeni ovaj članak:
Nema ocjena
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.