EKONOMIJA

Dubai na Jadranu: Obećana ulaganja od 30 mlrd eura

Pojavile su se brojne sumnje, od pranja novca do povlaštenog položaja pojedinih tvrtki izvan zakona

Dubai na Jadranu: Obećana ulaganja od 30 mlrd eura

Crna Gora je suočena s obećanim ulaganjem od 30 milijardi dolara, no unatoč optimizmu premijera Milojka Spajića o tako velikom ulaganju, pojavile su se brojne sumnje, od pranja novca do povlaštenog položaja pojedinih tvrtki izvan zakona. Povrh toga, politička situacija koja je u toj zemlji već neko vrijeme napeta, ponovno se zakomplicirala.

Sve je počelo kada je crnogorski premijer Milojko Spajić potpisao dva sporazuma s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, o gospodarskoj i turističkoj suradnji, čime je otvoren put zakupu jednog od bisera Jadrana - Velike plaže u Ulcinju.

Ta je plaža duga 13 kilometara, a zajedno s unutrašnjosti prostire se na površini od oko 20 milijuna četvornih metara koja nije "opterećena" hotelima i drugim vrstama masovnih turističkih sadržaja. Dakle, pruža idealnu priliku za investitora koji želi stvoriti neku varijantu visoko turističkog naselja u trokutu koji graniči s lagunom Milena Port, ulcinjskim solarnim farmama i Adom Bojanom, poznatom po svojim prirodnim ljepotama.

Crnogorski mediji tvrde da je za Veliku plažu zainteresiran biznismen iz UAE Muhammad Alabar, čija je tvrtka "Eagle Hills Properties" pobijedila na natječaju za zakup devet povezanih plaža na Velikoj plaži.

Prema scenariju po kojem bi se u Crnu Goru slilo 30 milijardi eura (a premijer Milojko Spajić kaže da se takva investicija ne smije propustiti), na području Velike plaže gradio bi se megaturistički kompleks, a prema pisanju crnogorskih medija, osim tvrtke "Eagle Hills" (koja je također uključena u projekt Beograd, kao i projekt "Marijine vode" u Draču, okružen ekskluzivnim hotelima i trgovačkim centrima), ali i brojni drugi u UAE, Omanu, Bahreinu, Litvi, Maroku, Hrvatskoj...), u poslu bi mogla sudjelovati i tvrtka "Emaar Properties", čiji je Alabbar osnivač, a sada direktor. Emaar je tvrtka čiji su najveći dioničari vladar Dubaija Mohammed bin Rashid al-Maktoum i državni fond UAE Investment Corporation iz Dubaija. Ova tvrtka investirala je u brojne svjetski poznate projekte, poput Burj Khalife u Dubaiju, ali iu UAE, SAD-u, Saudijskoj Arabiji, Indiji, Turskoj...

Ulcinj, građani i lokalne vlasti, pobunili su se protiv plana da Donji i Gornji Štoj postanu Dubai Jadrana. U Ulcinju su održani prosvjedi, a i građani i lokalna uprava zabrinuti su što će biti s brojnim apartmanima, hotelima, smještajnim kapacitetima i uopće stanovnicima tog kraja, ali i zbog netransparentnosti i zbog toga što u odluke nije uključena lokalna zajednica.

No, nije u pitanju samo Veliki trg, tvrde u Crnogorskoj mreži za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), a ističu i problem netransparentnosti. Iz MANS-a su priopćili da sporazum s UAE "suspendira niz crnogorskih zakona i širom otvara vrata pranju novca".

“Sporazumom o suradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina predviđeno je da se zemljište za odabrane projekte daje “bez potrebe za javnom nabavom, javnim natječajem ili drugim postupcima propisanim nacionalnim zakonodavstvom koje regulira oblast državne imovine.” “To znači da će se državno zemljište prodavati ili davati u zakup izravnim ugovorima iza zatvorenih vrata, što otvara ogroman prostor za korupciju”, navodi MANS i dodaje da predviđa “usklađivanje” crnogorskog zakonodavstva potrebama odabranih projekata, odnosno interesima njihovih investitora."

MANS ukazuje i na još jednu dimenziju, koja se ne odnosi samo na Veliku plažu, piše Нин.рс.

MANS ukazuje i na još jednu dimenziju, koja se ne odnosi samo na Veliku plažu.

"Osim turističkih sadržaja, projekti mogu uključivati ​​i izgradnju 'pokreta mješovite namjene' ili stanovanja za tržište." Potvrđuje to i odredba ugovora koja dopušta financiranje projekata prodajom nekretnina na tržištu prije njihove izgradnje. "sumnjivog kapitala u zemlji", tvrdi MANS, ističući da se sporazum ne odnosi samo na projekt Great Plaza, već "otvara vrata svim investitorima koje predloži Vlada UAE".

"Njime je predviđeno da će Vlada Emirata odrediti tvrtke čiji će projekti biti predmet sporazuma, a Vlada Crne Gore će na to dati pisanu suglasnost. Međutim, sporazum ne propisuje pod kojim uvjetima će Vlada Crne Gore dati suglasnost i kada je može odbiti, posebno u pogledu utvrđivanja stvarnih vlasnika porijekla kompanija i MANS-a. Organizacija također tvrdi da podaci o stvarnim vlasnicima kompanija registriranih u UAE nisu javno dostupni, što povećava rizik od zlouporabe i mogućeg pranja novca.

Crnogorski premijer Milojko Spajić, predstavljajući sporazume u parlamentu koji ih treba ratificirati, rekao je da će projekt uključivati ​​izgradnju turističkih objekata, zračne luke, moderne bolnice, marine, dva sveučilišta i još mnogo toga, te da u ugovoru "nema ništa skriveno", niti se spominju "korupcija i pranje novca". Kazao je i da je "Vlada omogućila najozbiljnijim investitorima u svijetu da dođu u Crnu Goru i tamo razviju svoje poslovanje".

Foto: Pixabay

Štampa
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.