EKONOMIJA

Bezvizni režim jača odnose BiH i Kine: Sarajevo turistički lider

Sarajevo ključna stanica na "balkanskoj ruti" koju vole kineski turisti

Bezvizni režim jača odnose BiH i Kine: Sarajevo turistički lider

Bezvizni režim unosi novi zamah u sarajevsku turističku industriju, budući da Kina i Bosna i Hercegovina (BiH) ove godine obilježavaju 30. godišnjicu diplomatskih odnosa, rekao je predsjednik Turističke zajednice Kantona Sarajevo u nedavnom intervjuu za Xinhua.

Haris Fazlagić je naglasio da je politika bezviznog režima, pokrenuta prije sedam godina, značajno osnažila razmjenu među ljudima. Kineski turisti su bili najveća grupa stranih posjetitelja Sarajeva u 2018. i 2019. godini, kazao je.

Iako je globalno putovanje usporeno tokom pandemije, 2024. je došlo do snažnog oporavka, s gotovo 65 000 kineskih posjetitelja i zabilježenih više od 48 000 noćenja.

Sarajevo, poznato po  multikulturalnom šarmu i istorijskim mjestima poput Baščaršije i Tunela nade, postalo je ključna stanica na "balkanskoj ruti" koju vole kineski turisti. Posebno postoji interes za vezu grada s filmom "Valter brani Sarajevo".

Fazlagić je naglasio da politika bezviznog režima nastavlja graditi povjerenje u sektoru turizma. "U toku su planovi za daljnji razvoj infrastrukture i objekata prilagođenih posebnim preferencijama kineskih turista", rekao je.

Ključne inicijative su povećanje smještajnih kapaciteta, posebno u segmentu luksuznog turizma, te organiziranje kulturnih događanja privlačnih kineskoj publici, dodao je Fazlagić.

Gledajući unaprijed, Sarajevo namjerava uvesti direktne letove, proširiti saradnju s kineskim partnerima i uvesti aplikacije za digitalno plaćanje prilagođene kineskim turistima. Fazlagić 30. obljetnicu diplomatskih odnosa dviju zemalja vidi kao priliku za produbljivanje turističkih, kulturnih i privrednih veza.

BiH i Kina uspostavile su diplomatske odnose u svibnju 1995. Politika bezviznog režima koju su dvije zemlje dogovorile službeno je stupila na snagu 29. maja 2018. godine.

Ovaj sporazum omogućuje nosiocima važećih običnih pasoša obiju zemalja ulazak, tranzit kroz ili boravak u drugoj zemlji do 90 dana unutar razdoblja od 180 dana bez potrebe za vizom, pod uvjetom da ne rade, studiraju ili dugotrajno borave.

Foto: Haris Fazlagić - TZ KS

Štampa
Kategorije: EKONOMIJA
Ocjeni ovaj članak:
Nema ocjena
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.