Fiskalni promet Federacije u prvom tromjesečju ove godine je nešto veći od 16 milijardi KM, a u odnosu na isti period prošle godine veći je za 901 milion KM, podaci su koje je objavio federalni premijer Nermin Nikšić.
Struka, međutim, objašnjava kako je povećanje poreza rezultat povećanja minimalne plate sa 619 na 1.000 KM.
- Troškovi su ogromni, porezi na platu su ogromni i mi treba da smanjimo te poreze, jer su u vrhu Evrope i djeluju destimulativno, kazao je za Hayat prof. dr. Muharem Karamujić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
Dodaje da bi interes trebao privući visokoproduktivne kompanije, koje zapošljavaju veliki broj ljudi. - Treba uspostaviti jednostavnu ekonomsku politiku, koja se odnosi na stimulacije, privlačenje, subvencioniranje, međutim, nema je na tržištu, ističe Karamujić.
Parlamentarna opozicija upozorava da je broj zaposlenih manji u odnosu na period donošenja odluke o minimalnoj plati od 1.000 KM.
- Imamo oko 8.000 manje uposlenih nego smo imali. Čak i podaci kojima se u Vladi služe jako štete privrednicima u Federaciji, kaže Fahrudin Skopljak (SDA), zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.
Ni mjera Vlade o neradnoj nedjelji nije naišla na odobravanje mnogih. Sve više općina traži izuzeće od neradne nedjelje.
Predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH Safudin Čengić najavio je da će prema Vladi FBiH ići prijedlog da određen broj nedjelja bude radan. Rekao je da je to urađeno po modelu iz Hrvatske, a dodao je da će poslodavci osim nedjelje imati i mogućnost rada za praznike po svom izboru.
Postavlja se pitanje šta, ustvari, znači neradna nedjelja. U praksi bi to trebalo značiti da niko ne radi, međutim u Federaciji ne rade samo prodavnice prehrambenih proizvoda.
Zastupnik Mahir Mešalić (DF) kaže da su mjere koje su donijeli Nermin Nikšić i Vojin Mijatović pogodovale Republici Srpskoj, jer su zatvoreni tržni centri.
- 250 miliona KM se naglo slilo u RS, dodaje Mešalić.
Foto: Hayat