EKONOMIJA

Microbalkans 24: Memorandum o razumijevanju mikrofinansijskog sektora

Memorandum će ojačati značaj mikrofinansiranja na nacionalnom i međunarodnom nivou i zajedničke ciljeve

Microbalkans 24: Memorandum o razumijevanju mikrofinansijskog sektora

U okviru konferencije “Microbalkans 24” koja je juče završena u Sarajevu, potpisan je Memorandum o razumijevanju između predstavnika Udruženja mikrofinansijskih organizacija, te drugih alternativnih financijskih institucija zemalja zapadnog Balkana: Sjeverne Makedonije, Albanije, Srbije, Crne Gore, Kosova i Bosne i Hercegovine.
Memorandum će ojačati značaj mikrofinansiranja na nacionalnom i međunarodnom nivou i zajedničke ciljeve kroz aktivno zagovaranje, unapređenja transparentnosti, poslovne prakse, osiguranja održivog rasta, kao i jačanje regulatornog i zakonskog okvira, pristupa izvorima finansiranja, edukaciji i razmjeni iskustava.

Jasmina Selimović, guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine, obratila se prisutnima na konferenciji „Microbalkans 24,“ koju je organizovalo Udruženje mikrokreditnih organizacija Bosne i Hercegovine – AMFI, ističući da je uloga mikrofinansijskog sektora u Bosni i Hercegovini, kao i širom Zapadnog Balkana, mnogo značajnija od same finansijske pomoći.

"Mnoge porodice, posebno u ruralnim područjima, zavise od ovog pristupa finansiranju za poboljšanje životnih uslova, razvoj poljoprivredne proizvodnje ili preduzetničke aktivnosti koje donose sigurnost i stabilnost. Svaki odobreni mikrokredit donosi ne samo finansijsku podršku, već i poruku povjerenja, nade i mogućnosti", rekla je Selimović.

Kako je navela, jedan od ključnih elemenata uspjeha ovog sektora jeste sposobnost da se poveže sa potrebama korisnika na personalizovan način.

Prema njenim riječima, pružanje nefinansijskih usluga, kao što su savjetovanje i edukacija, postaje važan dio mikrofinansijskog pristupa.

Elma Zukić, predsjednica Udruženja mikrokreditnih organizacija Bosne i Hercegovine – AMFI, istakla je da „Microbalkans 24” simbolizuje povezanost i solidarnost u sektoru, pokazujući da, "iako nas nazivaju ‘mikro,’ naš zajednički uticaj je ‘makro,’ snažan i moćan".

"Potpisivanje memoranduma je kamen temeljac naše strategije za budućnost, za jačanje uloge mikrofinansija u podršci ranjivim kategorijama, podsticanje energetske efikasnosti i unapređenje transparentnosti u poslovanju",istakla je Zukić i dodala da Memorandum predstavlja značajan iskorak za sve mikrofinansijske asocijacije regiona, koje su se obavezale na saradnju u unapređenju regulatornih i pravnih okvira, kao i pristupu međunarodnim i domaćim izvorima finansiranja.

Kako je naglasila, sektor mikrofinansija na Zapadnom Balkanu pokazuje izuzetne rezultate.

"Više od 110 nedepozitnih institucija u šest zemalja Zapadnog Balkana aktivno pruža socijalnu i finansijsku inkluziju. Procjenjuje se da više od tri miliona stanovnika ima koristi od ovih usluga, sa aktivnim prosječnim portfoliom od preko dvije milijarde eura. Ove brojke ne samo da ilustruju snagu sektora, već i njegovu ulogu u kreiranju finansijske inkluzije i društvenog razvoja", istakla je Zukić.

"Samo u Bosni i Hercegovini, 30 mikrokreditnih organizacija opslužuje više od 250.000 klijenata, što direktno i indirektno utiče na poboljšanje životnih uslova 21% građana. Procjenjuje se da samo jedan mikrokredit omogućava unapređenje životnih uslova tročlane porodice", pojasnila je Zukić i dodala da uz više od 2.000 zaposlenih i oko 700 terenskih jedinica širom zemlje, sektor ilustruje svoju snagu i ulogu u finansijskoj inkluziji, društvenom razvoju i postizanju ciljeva održivog razvoja.

Mejra Juzbašić Bajgorić, regionalna direktorica "Finance in Motion" izjavila je da je ovo važan događaj za mikrofinansijsku industriju Zapadnog Balkana jer predstavlja novo poglavlje za dalji razvoj sektora, s fokusom na glavne principe ESG-a i održivog razvoja.

"EFSE, zajedno s EU, podržava održavanje ove regionalne konferencije i jedan je od najvećih razvojnih kreditora u sektoru i regionu", izjavila je Juzbašić Bajgorić.

Richard Hathaway, regionalni potpredsjednik EME, Habitat for Humanity, izjavio je da su vodeća nevladina organizacija posvećena viziji „svijeta u kojem svako ima pristojno mjesto za život.“

"Habitat for Humanity International pruža podršku osobama s niskim prihodima koje trenutno nemaju odgovarajuće sklonište. Nedavne procjene pokazuju da će do 2030. godine tri milijarde ljudi širom svijeta biti bez pristupa adekvatnom stanovanju", rekao je Hathaway.

„Od 2022. godine ponosno sarađujemo s AMFI BiH i njenim članovima na razvoju mikrokreditiranja za stanovanje, s ciljem podrške energetskoj tranziciji domaćinstava i klimatskoj adaptaciji u Bosni i Hercegovini. Nadamo se da će naša saradnja doprinijeti i stvaranju regionalne mreže mikrofinansija koja bi mogla biti ključni partner u našoj misiji postizanja Ciljeva održivog razvoja na Zapadnom Balkanu. Vjerujemo da samo kroz koordinirano djelovanje možemo stvoriti trajne promjene za ljude i okoliš,“ naglasio je Hathaway.

"Mikrofinansijske institucije igraju ključnu ulogu u poticanju održivog razvoja mikropreduzeća, promovisanju finansijske uključenosti i podršci zajednicama", izjavio je Armin Ridžalović, predstavnik IFC-a za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru.

„Prepoznajemo značajan uticaj u oblastima kao što su pristup finansijama za žene preduzetnice, poljoprivrednike i domaćinstva, otključavajući prilike za ekonomski rast koje se dodatno mogu unaprijediti implementacijom digitalnih finansijskih rješenja,“ rekao je Ridžalović.

Konferencija “Microbalkans 24,” koja je danas završena u organizaciji Udruženja mikrokreditnih organizacija Bosne i Hercegovine – AMFI i uz institucionalno pokroviteljstvo Centralne banke BiH, Agencije za bankarstvo FBiH i Agencije za bankarstvo RS, okupila je 250 predstavnika mikrofinansijskog sektora Zapadnog Balkana.

Foto: Microbalkans

Štampa
Molimo prijavite se ili registrirajte da biste mogli dodavati komentare.